انواع روش‌های طبیعی و دارویی برای افزایش میل جنسی زنان

افزایش میل جنسی بانوان

میل جنسی پایین ممکن است برای هر کسی با هر جنسیت، سن یا گرایش جنسی رخ دهد. اما این اتفاق برای زنان شایع‌تر است. میل جنسی زنان به‌طور طبیعی در طول سال‌های زندگیش در نوسان است و معمولا با شروع یا پایان یک رابطه یا با تغییرات عمده زندگی مانند بارداری، یائسگی و بیماری همزمان است.

بعضی از داروهای مورد استفاده برای اختلالات خلقی نیز باعث کاهش میل جنسی در زنان می‌شوند. بنابراین در این مقاله به بررسی علل کاهش میل جنسی و راه‌های افزایش میل جنسی زنان می‌پردازیم، تا انتها همراهمان بمانید.

تشخیص و علل کاهش میل جنسی زنان

اگر اغلب میل جنسی نداشته باشید، ممکن است به اختلال میل جنسی هایپواکتیو مبتلا شوید که باعث ناراحتی شما خواهد شد. اما چه این اختلال را داشته باشید یا نه، پزشکتان می‌تواند دلایل کاهش میل جنسی شما را تشخیص دهد و به شما کمک کند.

میل به رابطه جنسی به عوامل زیاد و پیچیده‌ای بستگی دارد، از جمله سلامت فیزیکی و عاطفی، تجربیات، باورها، سبک زندگی و رابطه فعلی شما. اگر در هر یک از این زمینه‌ها مشکلی دارید، بر تمایل شما به داشتن رابطه جنسی تأثیر می‌گذارد.

تغییرات در سطح هورمون‌ها نیز ممکن است تمایل شما را به رابطه جنسی تغییر دهد. برای بسیاری از زنان، نزدیکی عاطفی مقدمه‌ای ضروری برای صمیمیت جنسی است. بنابراین مشکلات عاطفی در رابطه شما می‌توانند عامل اصلی کاهش میل جنسی باشند.

وضعیت ذهنیتان نیز بر میل جنسی شما تأثیر می‌گذارد. دلایل روانی زیادی برای کاهش میل جنسی زنان وجود دارد، از جمله:

 • مشکلات سلامت روان مانند اضطراب یا افسردگی؛
 • استرس مانند استرس مالی یا استرس کاری؛
 • عزت نفس پایین؛
 • سابقه سوء استفاده فیزیکی یا جنسی؛
 • تجربیات جنسی منفی قبلی.

7 راه برای افزایش میل جنسی زنان

کاهش علاقه به رابطه جنسی اغلب در نتیجه مسائل مداوم است، مانند:

 • ارتباط مثبت نداشتن با شریک زندگی؛
 • درگیری‌‌ها یا دعواهای حل نشده؛
 • ارتباط ضعیف نیازها و ترجیحات جنسی؛
 • مسائل مربوط به اعتماد.
نحوه تشخیصعلل کاهش میل جنسی
پرسیدن سوالات توسط پزشکمشکلات جنسی
آزمایش لگنبیماری‌های جسمی
آزمایش خونداروهای ضد افسردگی
مراجعه به متخصص یا سکس تراپیستسبک زندگی
 هر نوع عمل جراحی
 خستگی
 یائسگی
 بارداری و شیردهی
 علل روانی و صمیمیت کم با شریک زندگی

مراجعه به دکتر برای افزایش میل جنسی بانوان

اولین گام برای افزایش میل جنسی زنان مراجعه به پزشک است و باید ناراحتی خود را با او در میان بگذارید. او با معاینه، پرسیدن سوال و بررسی سبک و شرایط زندگی شما، علت میل جنسی کمتان را متوجه می‌شود و بر اساس آن به شما مشاوره می‌دهد یا دارو تجویز می‌کند.

پزشک علاوه بر پرسیدن سوال‌هایی درباره سابقه پزشکی و جنسی شما، ممکن است آزمایش‌های زیر را انجام دهد یا تجویز کند:

 • معاینه لگن: در طول معاینه لگن، پزشک نشانه‌هایی از تغییرات فیزیکی که منجر به کاهش میل جنسی می‌شوند، مانند نازک شدن بافت‌های تناسلی، خشکی واژن یا نقاط دردناک بدنتان را بررسی می‌کند.
 • آزمایش خون: ممکن است پزشک آزمایش خون را برای بررسی سطوح هورمونی و بررسی مشکلات تیروئید، دیابت، کلسترول بالا و اختلالات کبدی تجویز کند.
 • شما را به متخصص ارجاع دهد: یک متخصص یا سکس تراپیست می‌تواند عوامل عاطفی و مربوط به رابطه را که باعث کاهش میل جنسی می‌شوند، بهتر ارزیابی کند.

طیف گسترده ای از بیماری‌‌ها، تغییرات فیزیکی و داروها می‌توانند باعث کاهش میل جنسی شوند، از جمله:

 • مشکلات جنسی: اگر در حین رابطه جنسی درد دارید یا نمی‌توانید به ارگاسم برسید، میل شما به رابطه جنسی کاهش می‌یابد.
 • بیماری‌های جسمی: بسیاری از بیماری‌های غیرجنسی می‌توانند بر میل جنسی تأثیر بگذارند، از جمله آرتریت، سرطان، دیابت، فشار خون بالا، بیماری عروق کرونر و بیماری‌های عصبی.
 • داروها: بعضی از داروهای تجویزی به ویژه داروهای ضد افسردگی به نام مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین، میل جنسی را کاهش می‌دهند.
 • عادات و سبک زندگی: نوشیدن الکل ممکن است شما را در خلق و خوی رابطه جنسی قرار دهد، اما مصرف بیش‌از‌حد آن یا مواد مخدر بر کاهش میل جنسی تأثیر می‌گذارد. همچنین سیگار کشیدن جریان خون را کاهش می‌دهد که ممکن است برانگیختگی جنسی را مختل کند.
 • عمل جراحی: هر نوع جراحی مربوط به سینه‌‌ها یا دستگاه تناسلی بر تصور شما از بدنتان، عملکرد جنسی و تمایل به رابطه جنسی تأثیر می‌گذارد.
 • خستگی: خستگی ناشی از مراقبت از کودکان خردسال یا والدین سالخورده بر کاهش میل جنسی نقش دارد. خستگی ناشی از بیماری یا جراحی نیز میل جنسی را کم می‌کند.
 • یائسگی: سطح استروژن در دوران نزدیک به یائسگی کاهش می‌یابد. کاهش این هورمون تمایل شما را به برقراری رابطه جنسی کم می‌کند و باعث خشکی بافت‌های واژن و در نتیجه رابطه جنسی دردناک یا ناراحت‌کننده می‌شود. اگرچه بسیاری از زنان هنوز رابطه جنسی رضایت بخشی در دوران یائسگی و بعد از آن دارند، میل جنسی برخی از آن‌ها در طول این دوره به دلیل تغییرات هورمونی کمتر می‌شود.
 • بارداری و شیردهی: تغییرات هورمونی در دوران بارداری، درست بعد از فرزندآوری و در دوران شیردهی میل جنسی را کاهش می‌دهد. خستگی، تغییرات در شکل ظاهری بدن و فشارهای دوران بارداری یا مراقبت از نوزاد نیز بر تغییرات در میل جنسی شما تاثیر می‌گذارد.
روش‌های افزایش میل جنسی زنان

یک راه دیگر افزایش میل جنسی زنان استفاده از دارو است. از جمله:

 • قرص پرووسترا که ترکیبات آن به رفع مشکلات یائسگی، قاعدگی و هورمونی کمک می‌کنند. این دارو به افزایش میل جنسی زنان کمک می‌کند، چون روی ترشح هورمون‌های زنانه اثر می‌گذارد و با بی‌میلی جنسی ناشی از اختلالات هورمونی مقابله می‌کند.
 • قطره اسپانیش فلای که نوعی داروی تقویت قوای جنسی زنان و از بین بردن سرد مزاجی آن‌ها است.
 • یکی دیگر از راه های افزایش سریع میل جنسی زنان استفاده از قطره گل سرخ باریج است. از خواص گل سرخ می‌توانیم به افزایش میل جنسی زنان، کاهش افسردگی و اضطراب آن‌ها اشاره کنیم.
 • قطره آفرودیت گیاهی است و ترکیباتی دارد که روی میل جنسی زنان و مردان اثر می‌گذارد. قرص افرودیت را می‌توانید از داروخانه تهیه کنید.
 • قرص ویاگرا نی در بعضی موارد تجویز می شود که برای اطلاعات بیشتر و اینکه مصرف ویاگرا برای زنان چه تاثیری دارد این مقاله را مطالعه کنید

انواع راه های طبیعی و خانگی برای تقویت قوای جنسی زنان

در ادامه راه های افزایش سریع میل جنسی زنان را توضیح داده‌ایم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید به زندگی زناشویی خود شور بیشتری ببخشید.

1. زمان بیشتری را به عشق‌بازی اختصاص دهید

آهسته پیش رفتن در رابطه جنسی تا حد زیادی لذت زن از رابطه جنسی و توانایی او برای رسیدن به ارگاسم را افزایش می‌دهد. در عشق‌بازی معطل کنید. به جای اینکه بوسیدن و در آغوش گرفتن را به‌عنوان عامل فرعی برانگیختن جنسی تلقی کنید، آن را تبدیل به عامل اصلی کنید. مطالعات نشان می‌دهند که عشق‌بازی طولانی‌تر برانگیختگی، آرامش، روان‌سازی و لذت زن را در طول رابطه جنسی افزایش می‌دهد.

مثلا با یکدیگر حمام کنید. این کار شما را آرام و همزمان برانگیخته می‌کند یا یکدیگر را ماساژ دهید. لمس اغلب میل جنسی را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود احساس ارتباط و مراقبت بیشتری داشته باشید.

2. به‌طور منظم ورزش کنید

ورزش علاوه‌بر افزایش جریان خون که واکنش جنسی را افزایش می‌دهد و در تقویت قوای جنسی زنان موثر است، اعتماد به‌نفس و تصویر زن از خود را بهبود می‌خشد و اثر مثبتی بر سلامت جنسی او دارد. در طول هفته به‌طور منظم ورزش کنید و مطمئن شوید که برنامه تمرینی خود را برای تقویت تناسب اندام هوازی و همچنین انعطاف پذیری، قدرت و تعادل ترکیب کرده‌اید.

عضلات کف لگن خود را روی فرم نگه دارید. تمرینات «کگل» شدت ارگاسم، لذت جنسی و برانگیختگی زن را افزایش می‌دهند. برای شروع، کف لگن خود را به مدت 6 ثانیه منقبض کرده و سپس به مدت شش ثانیه رها کنید. این کار را 6 مرتبه انجام دهید، سپس 2 دقیقه استراحت کنید.

3. روتین جنسی خود را تغییر دهید

یک راه دیگر برای افزایش میل جنسی زنان انجام یک تغییر کوچک برای از بین بردن روتین جنسی است تا برانگیختگی و میل جنسی بیشتری را تجربه کنید. ایجاد خودانگیختگی بیشتر یا داشتن رابطه جنسی در یک مکان متفاوت و پوزیشن جنسی متفاوت، گاهی برانگیختگی را افزایش می‌دهد و رسیدن به ارگاسم را آسان‌تر می‌کند.

داستان‌های اروتیک را به‌تنهایی یا با صدای بلند برای یکدیگر بخوانید. کلمات جذاب و اغوا‌کننده برای تقویت قوای جنسی زنان مانند معجزه عمل می‌کنند. رابطه جنسی خود را هیجان‌انگیزتر کنید. از چشم بند، نور شمع یا موسیقی هیجان‌انگیز استفاده کنید. امتحان چیزهای جدید می‌تواند فضای جنسی را شعله‌ورتر کند.

انواع راه های طبیعی و خانگی برای تقویت قوای جنسی زنان

4. خشکی واژن

گاهی میل جنسی زنان به دلیل رابطه جنسی ناراحت‌کننده و دردناک کاهش می‌یابد. اگر در حین رابطه جنسی دچار درد شدید، با پزشک خود صحبت کنید. یکی از دلایل رایج، از دست دادن روان‌کاری طبیعی است که ممکن است به علت مصرف داروها و تغییرات هورمونی در دوران بارداری، شیردهی، پیش از یائسگی و یائسگی باشد.

از ژل‌های روان‌کننده استفاده کنید. از روان‌کننده‌های بر پایه آب استفاده کنید، زیرا انواع روغنی اثربخشی کاندوم را کاهش می‌دهند. بر اساس تحقیقات، بزاق دهان یکی از بهترین روان‌کننده‌ها است.

به پزشک خود مراجعه کنید. استفاده از کرم استروژن در واژن دو بار در هفته تا حد زیادی ناراحتی جنسی را کاهش می‌دهد. اگر در دوران قبل از یائسگی یا یائسگی هستید، پزشک شما ممکن است استفاده از هورمون درمانی یائسگی را برای مدتی پیشنهاد دهد.

5. استرس خود را برطرف کنید

استرس باعث خستگی مزمن می‌شود و میل جنسی زنان را کاهش می‌دهد. هورمون‌های استرس یعنی آدرنالین و کورتیزول با قرار دادن شما در حالت ستیز و گریز (یعنی حالتی که مغز شما فکر می‌کند در خطر هستید)، برانگیختگی را کاهش می‌دهند. وقتی چنین احساسی دارید، برانگیختگی جنسی به‌سختی رخ می‌دهد. استرس رابطه همچنین باعث تنش عاطفی و دوری می‌شود که در نتیجه ترشح هورمون‌های استرس را افزایش می‌دهد و برانگیختگی جنسی را کم می‌کند.

یک راه دیگر افزایش میل جنسی زنان این است که به یک مشاور روابط مراجعه کنید. آن‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا مشکل خود را بیان کرده و از راهکارهایی برای کاهش مسائلی مانند مشاجره، قطع ارتباط و احساس بی‌ارزش بودن استفاده کنید.

از مشاوره فردی کمک بگیرید. مشاوران با استفاده از طیف وسیعی از رویکردهای مختلف می‌توانند از سلامت روان برای رفع بد‌خلقی، افسردگی، اضطراب و فرسودگی شغلی حمایت کنند.

تمرینات تمدد اعصاب روزانه را انجام دهید. یوگا، مدیتیشن یا آرام سازی پیشرونده عضلانی را امتحان کنید. (یعنی تمام عضلات خود را از بالا تا پا منقبض و آزاد ‌کنید).

برای مراقبت از خود وقت بگذارید. از حمام با نور شمع و آروماتراپی لذت ببرید، هنگام غروب آفتاب پیاده‌روی کنید یا روزانه نیم ساعت از وقت خود را برای خواندن کتاب، مراقبت از گیاهان یا کارهای مورد علاقه خود اختصاص دهید.

اولویت اصلی خواب است. هفت تا هشت ساعت در شب بخوابید. کم خوابی میل جنسی زنان را کاهش می‌دهد که ممکن است به دلیل تغییر در ساعت بدن، خلق و خو و انرژی باشد.

6. کارها را با هم انجام دهید

علاوه‌بر اینکه با شریک زندگی خود به مکان‌های سرگرم‌کننده می‌روید، صبح یا عصر با او نیز قرار رابطه جنسی بگذارید. این باعث ایجاد هیجان انتظار می‌شود و برای افزایش میل جنسی زنان نیز موثر است.

نکات زیر را نیز مد نظر بگیرید:

 • قبل از شام از رابطه جنسی لذت ببرید: به این ترتیب شکم پر باعث خواب آلودگی نمی‌شود.
 • متن‌های جذاب بخوانید که باعث ایجاد هیجان جنسی در تمام طول روز می‌شود.
 • از پدربزرگ و مادربزرگ یا دوستان برای نگه‌داری کودکتان کمک بگیرید و از یک شب کامل دو نفره برای خود لذت ببرید.

7. همه کارهای خانه را تقسیم کنید

تحقیقات نشان می‌دهد که زنان زمانی که در روابطی هستند که همه چیز برابر است، میل جنسی بالاتری دارند و احساس شادی و رضایت بیشتری می‌کنند. یعنی زمانی که هر دو شریک زندگی به کارهای خانه، پرداخت قبوض و قرار ملاقات‌ها رسیدگی می‌کنند.

تقویت قوای جنسی زنان

مزایا داشتن یک رابطه سالم برای خانم ها

یک رابطه سالم برای افراد مزایای جسمی و روانی مانند کاهش سکته قلبی و افزایش سلامت روان دارد. رابطه سالم و بدون نگرانی از ابتلا به بیماری یا بارداری، برای خانم‌ها خیلی مفید است. بودن در یک رابطه خوب به افزایش اعتماد به‌نفس و عزت نفس کمک کرده و سیستم ایمنی را تقویت می‌کند. در زیر به چند مورد از مزایای داشتن یک رابطه سالم می‌پردازیم که روی افزایش میل جنسی زنان نیز تاثیر می‌گذارند:

 • کمک به خواب بهتر؛
 • جوانسازی؛
 • کاهش سردرد؛
 • کاهش استرس؛
 • کاهش درد پریود.

سوالات متداول

آیا کاهش میل جنسی زنان درمان دارد؟

بله این مشکل درمان دارد. زنان باید ابتدا به پزشکشان مراجعه کنند و سپس نسبت به درمان آن اقدام کنند.

کاهش میل جنسی در چه سنی اتفاق می‌افتد؟

معمولا در اواخر 40 و 50 سالگی کاهش میل جنسی اتفاق می‌افتد.

چه دارویی به افزایش میل جنسی زنان کمک می‌کند؟

سازمان غذا و دارو یک قرص روزانه به نام فلیبانسرین را برای درمان کاهش میل جنسی زنان قبل از یائسگی معرفی کرده است.

جمع بندی

رابطه جنسی یک بخش جدانشدنی از رابطه است که به تداوم و سرزندگی آن کمک می‌کند. اما امروزه به دلیل مشکلات زیاد زندگی و خستگی زیاد مردم از کارهای روزانه، کاهش میل جنسی تعجب‌آور نیست. اگر میل جنسیتان به‌طور نگران‌کننده‌ای کاهش یافته است و شما را اذیت می‌کند، با مراجعه به پزشک و انجام روش‌هایی که در این مقاله ذکر کردیم میل جنسی خود را افزایش دهید. چون افزایش میل جنسی زنان به حفظ کیفیت رابطه آن‌ها کمک شایانی می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان