سندروم کوتاهی آلت تناسلی چیست؟

سندرم کوتاهی آلت تناسلی چیست؟

شگفت‌آور است که ۴۵درصد از مردان روی کره زمین، فکر می‌کنند آلت تناسلی کوچکی دارند! در یک دنیای پُر از عدد و رقم، شاید طبیعی باشد که تعداد زیادی از مردان، نگران سایز آلتشان باشند؛ ولی تحقیقات نشان داده است که بیشتر این افراد، اضطراب بیهوده دارند؛ یعنی از لحاظ سایز هیچ مشکلی ندارند و فقط از لحاظ روانی دچار سندرم کوتاهی آلت تناسلی شده‌اند؛ اما این سندرم چیست و چطور باید با آن روبه‌رو شد؟ این مقاله، پرده از یک راز برمی‌دارد!

کوتاهی آلت تناسلی در مردان

بعضی از مردان نگران این هستند که آلت تناسلی آن‌ها از لحاظ سایز دچار کوتاهی قابل‌توجهی نسبت به باقی مردان باشد. به‌خاطر همین ممکن است از رابطه جنسی یا دیده‌شدن بدن‌شان توسط افراد دیگر، دچار شرم و اضطراب شوند. وقتی این اضطراب بیش‌از‌حد شود، فرد دچار اختلالی به اسم سندرم کوتاهی آلت تناسلی می‌شود که نوعی نشخوار فکری-وسواسی به حساب می‌آید و ذهن فرد را شبانه‌روز مختل می‌کند.

یعنی فرد بدون اینکه از میانگین طبیعی سایز آلت تناسلی در آقایان مطمئن باشد، توهّم کوچک‌بودن آلت را به‌عنوان یک بارِ روانی روی ذهنش حمل می‌کند؛ اما چه زمانی این سندرم از توهّم به واقعیت تبدیل می‌شود و چه سایزی از آلت تناسلی، را می‌توان یک آلت مردانه کوتاه یا کوچک به حساب آورد؟

میکروپنیس چیست؟

میکروپنیس یا کوچکی آلت تناسلی، یک اصطلاح پزشکی برای آلت تناسلی است که ساختار طبیعی دارد؛ اما از حد معمول، کوچک‌تر یا کوتاه‌تر است. این عارضه به‌خاطر عوامل هورمونی یا ژنتیکی در فرد به وجود می‌آید و نکته جالب ماجرا اینجاست که این مسئله تا زمانی که مشکلی در نعوظ یا ادرار‌کردن افراد به وجود نیاورده است، نیاز به دستکاری و درمان ندارد و صرفاً تفاوت شکلی است که در بدن تعداد بسیار کمی از مردان جهان، دیده می‌شود.

گفتنی است که در سراسر جهان فقط شش‌دهمِ درصد از مردم به این مشکل مبتلا هستند؛ یعنی مثلاً در ایالات متحده، از هر ۱۰ هزار نفر فقط یک نفر مبتلا به این مشکل است؛ بنابراین سندرم کوتاهی آلت تناسلی را با این عارضه اشتباه نگیرید و قبل‌از راه‌دادن هر اضطرابی به خودتان، اول از همه سایز آلت‌تان را چک کنید تا مطمئن شوید که سندرم کوتاهی آلت تناسلی دارید یا خیر؟ بعداز آن می‌توانید به راهکارهای رفع این مشکل فکر کنید.

سندرم کوتاهی آلت تناسلی در مردان

اندازه متوسط آلت تناسلی

طول نرمال آلت مردانه، عدد تقریباً مشخصی دارد که با توجه به آن می‌توانید سایز خود را بررسی کنید. یک آلت تناسلی نرمال در حالت خوابیده طول تقریبیِ ۵ سانت به بالا و در حالت نعوظ، ‌طول تقریبیِ ۷ و نیم سانت به بالا دارد. در حقیقت اگر یک آلت مردانه در حالت خوابیده و نعوظ،‌ اندازه‌ای کمتر از این ارقام داشته باشد، می‌توان گفت که فرد، دچار عارضه میکروپنیس است.

علائم کوچکی آلت تناسلی

شاید بتوان علائم شایع این عارضه و سندرم کوتاهی آلت تناسلی را در این چند مورد خلاصه کرد:

 • کوتاهی آلت در نوزادی: وقتی آلت یک نوزاد وقتی به‌آرامی کشیده شود، کمتر از ۱.۹۱ سانتی‌متر باشد. این عارضه کم‌کم با کمبود هورمون تستوسترون و مسائل ژنتیکی دیگر، تشدید می‌شود و در بزرگسالی به.شکل جدی‌تری خود را نشان می‌دهد.
 • تأخیر در بلوغ جنسی: مواردی مانند عدم رشد موهای زائد در صورت و بدن، بزرگ‌نشدن بیضه‌ها و عدم تولید اسپرم می‌تواند از علائم تأخیر در بلوغ جنسی مردان باشد که باعث عدم رشد و کوچک‌بودن آلت تناسلی آن‌ها می‌شود.
 • ناتوانی در نعوظ: مردان مبتلا به این مشکل ممکن است دچار اختلال نعوظ باشند و یا حتی هرگز نتوانند نعوظ کامل را تجربه کنند.
 • ناتوانی در باروری: وقتی این کوتاهی ناشی از یک بیماری زمینه‌ای ژنتیکی باشد، ممکن است مشکلات باروری را نیز با خودش به همراه بیاورد.
 • اختلال عملکرد مثانه: برخی افراد که دچار این عارضه هستند، در ادرار‌کردن خود به چالش می‌خورند و بهتر است برای بررسی به یک پزشک اورولوژیست مراجعه کنند.

دلایل کوتاهی آلت تناسلی

 کوچکی آلت تناسلی یک اختلال ناگهانی و یک‌شبه نیست؛ بلکه دلایل و عوامل متنوعی می‌توانند این عارضه را در فرد ایجاد کرده باشند:

 • عوامل ژنتیکی: همان‌طور که موی فِر، قد بلند یا بینی کشیده می‌تواند میراثی از اجداد باشد، اندازه آلت تناسلی نیز می‌تواند از عوامل ژنتیکی تاثیر بگیرد.
 • ناهنجاری کروموزومی: در یک شرایط خاص فیزیکی، ممکن است به‌خاطر وجود یک کروموزوم X اضافی در پدر، اندازه آلت تناسلی فرزند دچار عارضه شود.
 • عدم تعادل هورمونی: گاهی بیضه‌ها نمی‌توانند به درستی هورمون تولید کنند و همین اختلال در ترشح هورمون تستوسترون می‌تواند باعث ایجاد میکروپنیس در مردان می‌شود و بر سایز آلت آن‌ها تأثیر مستقیم می‌گذارد.
 • اختلالات غده هیپوفیز: هیپوفیز یک غده در مغز است که دستور ترشح هورمون‌های جنسی را می‌دهد و باعث رشد اندام‌ها و توسعه آگاهی‌های جنسی می‌شود. اگر هیپوفیز، به وظیفه‌اش عمل نکند و به‌اندازه کافی دستور ترشح هورمون را به بدن مردانه ندهد، اندام جنسی رشد نمی‌کند.
 • کم‌کاری تیروئید: تیروئید یک غده کوچک در بدن است که می‌تواند موبه‌موی جسم شما را تغییر دهد. کافی است این غده دچار کم‌کاری شود تا تاثیر آن را روی تأخیر رشد جنسی افراد مشاهده کنید.
 • اتفاقات داخل رحم: شرایطی که جنین در دوره بارداری گذرانده است، می‌تواند روی رشد جنسی اندام‌های او اثرگذار باشد.
 • قرارگرفتن مادر باردار در معرض مواد شیمیایی: اگر مادر در دوران بارداری در معرض تماس بعضی داروها یا مواد شیمیایی قرار بگیرد، رشد جنسی جنین دچار اختلال می‌شود و می‌تواند منجر به کوچک‌شدن آلت او شود.
 • کمبودهای تغذیه‌ای مادر: نرسیدن مواد مغذی حیاتی به بدن مادر باردار، در بعضی موارد اثرات مخرّبی روی رشد جنسی جنین می‌گذارد.
 • آسیب‌های آلت تناسلی: ضربه به آلت تناسلی یا آسیب‌های مکرر به آن در طول دوران کودکی می‌تواند روی توقف یا کُندی رشد آن تأثیرگذار باشد.
 • عفونت‌ها: عفونت‌های مستمر و بهبود‌نیافته در نواحی تناسلی، نقش خطرناکی در سلامت اندام جنسی ایفا می‌کنند و می‌توانند در درازمدت مانع رشد آن شوند.
 • سندروم ترنر: این بیماری ژنتیکی که در آن، زن فقط یک کروموزوم X دارد، می‌تواند گاهی اوقات منجر به تشکیل جنینی با آلت تناسلی کوچک شود و این اثر تا بزرگسالی روی فرد بماند.
 • اختلالات کلیوی: بیماری هیپرپلازی مادرزادی که یک‌ مدل از اختلال ارثی به حساب می‌آید، روی عملکرد کلیه‌ها اثر می‌گذارد و مانع رشد جنسی درست می‌شود.
 • سندروم پادر-ویلی: یک اختلال ژنتیکی خاص که منجر به ضعف عضلات، رشد ضعیف و تأخیر در رشد جنسی می‌شود که اثرش را مستقیماً روی اندازه آلت تناسلی می‌توان احساس کرد.
درمان سندرم کوتاهی آلت تناسلی یا میکروپینس

راهکارهای درمان سندرم کوتاهی آلت تناسلی

درمان‌های مختلفی برای این سندرم در نظر گرفته شده است تا افرادی که به‌خاطر این مشکل دچار آسیب‌های روحی و جسمی شده‌اند بتوانند خیال‌شان را از این عارضه راحت کنند:

 • درمان از طریق تستوسترون: در این روش معمولاً یک‌بار در هفته برای کودکان ۹ سال به بالا، تطریق هورمون انجام می‌شود و برای بزرگسالان این درمان می‌تواند به‌‌صورت تزریقی، خوراکی یا موضعی انجام شود. در این روش درمانی، کودک و بزرگسال حتماً باید تحت‌نظر پزشک متخصص دائماً چکاپ شوند.
 • جراحی: این روش بر روی افراد بالغ پیاده‌ می‌شود. در این جراحی ابتدا پزشک جراح، یک برش کوچک زیر ناحیه شکم ایجاد می‌کند. سپس عضلات یا رباط‌هایی را که آلت تناسلی را به استخوان لگن متصل می‌کنند، می‌کِشد. این کار باعث بلندشدن آلت تناسلی می‌شود. روش جراحی، می‌تواند یک راهکار دائمی به حساب بیاید؛ اما قبل‌از تصمیم‌گرفتن، حتماً درباره عوارضی مانند عفونت، اختلال نعوظ یا ایجاد اسکار با پزشک متخصص‌ مشورت کنید.
 • تزریق ژل: این راهکار، به‌صورت سرپایی انجام می‌شود و مثل جراحی، روشی زمان‌بر نیست؛ بااین‌حال ممکن است در طول زمان، این ژل جذب بدن شود و فرد مجدداً نیاز به تزریق داشته باشد.
 • تزریق چربی یا فالوپلاسی: در این روش، پزشک چربی یک قسمت از بدن بیمار (مثلاً شکم یا ران) را برمی‌دارد و با استفاده از یک سوزن نازک مخصوص، آن را به ناحیه تناسلی تزریق می‌کند. این چربی طبیعی، باعث ضخیم‌شدن و بزرگ‌شدن ناحیه جنسی می‌شود و مشکل کوچکی آلت فرد را برطرف می‌کند. این راهکار نیز مانند تزریق ژل،‌ موقت است و بعداز مدتی نیاز به شارژ مجدد دارد. هرچند کم‌ضررتر از تزریق ژل به نظر می‌رسد؛ زیرا متریال تزریق‌شده، کاملاً طبیعی است و امکان بروز حساسیت، تقریباً منتفی است. ولی ازآنجاکه در این روش، احتمال تغییر رنگ آلت تناسلی یا ایجاد اسکار در آن وجود دارد، بهتر است برای انجام آن به یک پزشک حاذق مراجعه کنید.
 • دستگاه وکیوم: این دستگاه با ایجاد کشش و مکندگی روی آلت تناسلی مردان، باعث افزایش طول و قطر آلت و حفظ نعوظ می‌شود. این وسیله پمپی، با به‌گردش‌درآوردن خون در قسمت تناسلی، این مشکل را تا حد زیادی حل می‌کند؛ اما لازم به ذکر است که استفاده افراطی از این دستگاه می‌تواند به بافت آلت آسیب بزند. پس طبق دستور و به‌شیوه اصولی از این دستگاه استفاده کنید.
میکروپنیس چیست؟

آیا لارجر باکس تاثیر دارد؟

دستگاه لارجر باکس، گردش خون را به جریان می‌اندازد و باعث تحریک عروق خونی در بافت آلت تناسلی می‌شود. اثر این دستگاه روی افرادی که از سندرم کوتاهی آلت تناسلی رنج می‌برند و یا از عملکرد جنسی خود ناراضی هستند، شگفت‌انگیز است. فقط کافی است که یک مکان معتبر و استاندارد دستگاه را تهیه کنید، طبق راهنمای آن عمل کنید و شیوه کار با آن را به‌صورت اصولی روی بدن خود پیاده کنید تا بهترین نتیجه را از این روش خانگی و کم‌ریسک بگیرید.

سوالات متداول

سایز نرمال آلت تناسلی چقدر است؟

در حالت عادی، طول آلت تناسلی به ۷ سانت و در حالت نعوظ به ۱۲ سانت می‌رسد؛ اگر طول یک آلت در حالت طبیعی کمتر از ۵ سانتی‌متر و در حالت نعوظ کمتر از ۷-۸ سانتی‌متر باشد، فرد دچار کوتاهی آلت تناسلی است.

آیا سندرم کوتاهی آلت تناسلی باعث نارضایتی جنسی می‌شود؟

مردانی که به این عارضه مبتلا هستند، معمولاً به‌خاطر عدم اعتمادبه‌نفس، عملکرد جنسی‌ ضعیفی دارند.

علائم کوتاهی آلت جنسی چیست؟

کوتاهی آلت در نوزادی، تأخیر در بلوغ، ناتوانی در نعوظ، ناتوانی در باروری، مشکل در ادرار.

سخن پایانی

اگر احساس می‌کنید آلت کوتاهی دارید، با بررسی نکاتی که در این مطلب به آن‌ها اشاره شد، می‌توانید از سندرم کوتاهی آلت تناسلی و یا عارضه واقعی خود مطمئن شوید و اگر احساستان حقیقت داشت، با خیال راحت دست به انتخاب یکی از روش‌های درمانی این مشکل بزنید و بارِ این مشکل را از روی ذهن خود بردارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان