راهکارهای درمان ترس از رابطه جنسی

چه چیزی باعث اضطراب جنسی می شود؟

اضطراب جنسی یک پاسخ مبتنی بر ترس به رابطه جنسی و صمیمیت است و اغلب فعالیت جنسی را مختل می‌کند و از نظر روانی، فیزیولوژیکی و عاطفی فرد را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. محرک‌های زیادی برای اضطراب جنسی وجود دارند که روی قبل از فعالیت جنسی، در حین و بعد از آن اثر می‌گذارند.

مردان ممکن است نگران عملکرد جنسی خود باشند و اضطراب برای زنان اغلب به نگرانی آن‌ها درباره رضایت شریک زندگیشان یا مسائل برانگیختگی مربوط می‌شود. گرچه احساس هیجان یا حتی عصبی بودن قبل از رابطه جنسی طبیعی است. با‌این‌حال اگر ترس از رابطه جنسی را تجربه می‌کنید، در این مقاله به بررسی استرس رابطه زناشویی و راه‌های درمان آن می‌پردازیم. پس همراهمان بمانید.

 راهکارهای درمان ترس از رابطه جنسی

اضطراب جنسی چیست؟

احساس اضطراب قبل از رابطه جنسی طبیعی است. با وجود این اضطراب زیادی که مانع رابطه جنسی شما یا لذت بردن از رابطه جنسی شود، ممکن است اضطراب عملکرد جنسی (Sexual Performance Anxiety) باشد. اضطراب عملکرد جنسی نوعی اضطراب عملکرد است که به‌طور خاص بر فعالیت جنسی اثر می‌گذارد. بر شخصی که این بیماری را دارد، معمولا ترس از ناتوانی انجام فعالیت‌های جنسی قبل از فعالیت جنسی یا در حین آن غلبه می‌کند.

این اختلال در مردان بیشتر از زنان است. همچنین منجر به ایجاد اختلالات جنسی مانند اختلال نعوظ می‌شود. اضطراب عملکرد جنسی یکی از شایع‌ترین مشکلات جنسی رایج در دنیای امروزی است. بعضی تحقیقات نشان می‌دهند که 9 تا 25درصد مردان و 6 تا 16درصد از زنان تحت‌تاثیر آن هستند.

ترس از رابطه جنسی زمانی که قبل از رابطه اتفاق می‌افتد، کمی متفاوت‌تر از ترس هنگام آن است. چون اضطراب جنسی قبل از رابطه، انجام آن را تقریبا غیرممکن می‌کند. به‌نحوی که مردان به احتمال زیاد قادر به رسیدن به نعوظ یا حفظ آن نخواهند بود. بااین‌حال هنگامی که این اضطراب در طول رابطه جنسی اتفاق می‌افتد، متوجه خواهید شد که نمی‌توانید از رابطه لذت ببرید یا حتی به ارگاسم برسید.

اضطراب جنسی در صورت درمان نشدن، باعث اختلالات جنسی دیگر شده و باعث می‌شود که علاقه خود را به رابطه جنسی و سایر فعالیت‌های مرتبط با آن از دست بدهید. محققان طی مطالعه‌ای دریافتند که ترس از رابطه جنسی نقش مهمی در ایجاد اختلال عملکرد جنسی در مردان و زنان دارد.

چگونه اضطراب می‌تواند مانع زندگی جنسی شما شود؟

افرادی که با استرس رابطه زناشویی دست و پنجه نرم می‌کنند، اغلب احساسات منفی فیزیکی و عاطفی مانند سرخوردگی جنسی را تجربه می‌کنند. این اضطراب بیشتر اوقات ممکن است باعث بروز افکار منفی قبل، حین و بعد از رابطه جنسی شود که نتیجه آن نگرانی یا ترس بیشتر است. هنگامی که دچار اضطراب می‌شوید، معمولا سخت است که در لحظه حضور داشته باشید و از نظر جنسی برانگیخته شوید.

سپس تلاش بیش‌ازحد برای «برانگیخته شدن» منجر به احساس گناه یا بی‌کفایتی می‌شود. گاهی این احساسات آنقدر شدید می‌شوند که شخص تصمیم می‌گیرد از آن‌ها دوری کند و در نتیجه از رابطه جنسی کاملا اجتناب می‌کند. با وجود این، افراد مبتلا به اختلال اضطراب جنسی ممکن است متوجه شوند که داشتن رابطه جنسی به کاهش علائم اضطراب کمک می‌کند.

گرچه اگر از داروهای ضد اضطراب برای کمک به تسکین علائم آن استفاده کنید، ممکن است به دلیل کاهش میل جنسی، اضطراب بیشتری را تجربه کنید. دو دسته اصلی از داروها برای درمان اختلالات اضطرابی تجویز می‌شوند که عبارتند از بنزودیازپین‌ها مانند والیوم، زاناکس و آتیوان و SSRIها (مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین) مانند پروزاک، زولافت، لکساپرو و افکسور.

اضطراب جنسی

علائم اضطراب جنسی

افراد مبتلا به اضطراب جنسی آن را به شکل‌های مختلفی تجربه می‌کنند و باید به تمام علائمی که معمولا با این وضعیت مرتبط هستند، توجه کرد. علائم اضطراب عملکرد جنسی عبارتند از:

 • علاقه کم یا اجتناب از انجام فعالیت‌های جنسی؛
 • انزال زودرس هنگام رابطه جنسی؛
 • ناتوانی در داشتن یا حفظ نعوظ؛
 • در حین رابطه جنسی رسیدن به ارگاسم دشوار است.

بااین‌حال، علائم استرس رابطه زناشویی در زنان کمی متفاوت به نظر می‌رسد. زنان مبتلا به این بیماری ممکن است علائم زیر را تجربه کنند:

 • خشکی واژن؛
 • مشکل برانگیختگی؛
 • احساس درد در حین رابطه جنسی.

علل اضطراب جنسی

بدن شما در مواقعی که مضطرب هستید، تغییرات خاصی را تجربه می‌کند که بر عملکرد جنسی شما تأثیر می‌گذارد. هنگامی که مضطرب هستید، معمولا افزایش هورمون‌هایی مانند نوراپی نفرین و کورتیزول رخ می‌دهد. افزایش این هورمون‌ها همچنین باعث افزایش سطح فشار خونتان و کاهش جریان خون به آلت تناسلی شما می‌شود که از نعوظ یا حفظ آن جلوگیری می‌کند.

گاهی اضطراب جنسی به‌خودی خود شکل می‌گیرد و با احساس اضطراب قبل از رابطه جنسی شروع می‌شود. این اضطراب بر عملکرد فرد تأثیر می‌گذارد و سپس مرتبه بعدی که او درگیر فعالیت جنسی می‌شود، بیشتر مضطرب خواهد شد. زیرا بار آخر نتوانسته است عملکرد خوبی از خود نشان دهد.

همچنین باید بگوییم ترس از رابطه جنسی هیچ دلیل واحدی ندارد و معمولا به علت عوامل بیولوژیکی و روانی مختلفی ایجاد می‌شود، از جمله:

 • داشتن مشکلات مربوط به ظاهر بدن و عزت نفس: افرادی که بیش‌از‌حد نگران قد، وزن یا ظاهر قسمت‌های خاص بدن خود هستند، ممکن است هنگام انجام فعالیت‌های جنسی دچار اضطراب شوند.
 • احساس نداشتن ارتباط عاطفی با شریک زندگی خود: گاهی استرس رابطه زناشویی ناشی از مسائل عاطفی است که با شریک زندگی خود دارید.
 • شرایط سلامت روان: افسردگی و اختلال اضطراب فراگیر ممکن است به بروز اضطراب جنسی کمک کند.
 • نداشتن تجربه جنسی: افرادی که تجربه جنسی کمتری دارند، ممکن است در شروع رابطه کمی اضطراب را درباره عملکرد خود احساس کنند.
 • استرس: استرس بر تمام جنبه‌های زندگی ما تأثیر می‌گذارد. گاهی ترس از رابطه جنسی ممکن است به ‌دلیل استرس در محل کار یا موقعیت‌های دیگر باشد.
 • تجارب جنسی منفی قبلی و تروما: داشتن تجربیات منفی جنسی در گذشته، چه با شریک فعلی یا فردی دیگر منجر به اضطراب جنسی می‌شود.
 • دیدن بیش‌از‌حد محتوای مستهجن: گاهی این محتواها تصور نادرستی از ظاهر و احساس جنسی به شما القا می‌کنند. تحقیقات مشاهده فیلم‌ها یا تصاویر پورن را با ایجاد اختلالات جنسی مرتبط دانسته‌اند.

جدول زیر دلایل استرس رابطه زناشویی را نشان می‌دهد:

علت اضطراب جنسیکمبود اعتماد ‌به‌نفسنداشتن ارتباط عاطفی و صمیمیت با همسرمشکلات سلامت رواناسترسترومادیدن فیلم‌های مستهجن
ترس از رابطه جنسی

چه چیزی باعث اضطراب جنسی می شود؟

دلایل مختلفی برای استرس رابطه زناشویی وجود دارد که معمولا از فردی به فرد دیگر متفاوت هستند. افرادی که با نگرانی‌های مربوط به سلامت روان، آسیب‌های روحی و مسائل مختلف روابط دست و پنجه نرم می‌کنند، ممکن است در رابطه جنسی مضطرب شوند. علاوه‌بر این، اضطراب اغلب چرخه‌ای است و افراد در کنترل نگرانی خود مشکل دارند. چند مورد از این نگرانی‌ها را در فهرست زیر آورده‌ایم:

 • نگرانی‌های سلامت روان: سلامت روان تاثیر زیادی بر کیفیت زندگی دارد. در بسیاری از افراد، تصویری که از بدن و ظاهر خود دارند، عزت نفس و اعتماد به نفس آن‌ها را در هنگام تلاش برای صمیمی شدن با شریک زندگی مختل می‌کند. علاوه‌بر این، استرس و اضطراب زیاد در محیط کار، خانواده یا زندگی نیز باعث ایجاد مشکلاتی در اتاق خواب می‌شود. خوشبختان، صحبت با یک متخصص درباره این مشکلات به بهبود سلامت روان کمک می‌کند. همچنین ایجاد تغییرات سالم در زندگی مانند اطمینان از خواب خوب، خوردن وعده‌های غذایی مغذی و متعادل و ورزش سلامت روان را بهبود می‌بخشد.
 • تجربه‌های آسیب‌زننده قبلی: هنگامی که افراد با سابقه ترومای جنسی وارد رابطه ‌شوند، اغلب در عادی‌سازی هر تجربه جنسی با مشکل مواجه می‌شوند. تجارب آسیب‌زننده گذشته و اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) ممکن است باعث تجدید خاطرات آزاردهنده یا اجتناب از روابط صمیمی جدید شود.
 • مسائل مربوط به رابطه: مسائل مربوط به رابطه نیز بر صمیمیت تأثیر می‌گذارند. بعضی از مواردی که باید به آن‌ها توجه کرد، مشکلات مربوط به برقراری ارتباط صحیح است که باعث افزایش دعوا یا مشاجره، ترس از صمیمیت و مسائل سازگاری می‌شود. چنین مسائلی ممکن است احساس اضطراب را افزایش دهند و رابطه جنسی را دچار مشکل کنند. کمک از خدمات زوج درمانی تصمیم درستی برای کمک به بازسازی رابطه و بهبود آن است.

راه‌های درمان اضطراب رابطه جنسی

درمان اضطراب جنسی معمولا به علت ایجاد آن بستگی دارد. به‌طور کلی می‌توان از ترکیب دارو و روان درمانی برای درمان علائم آن استفاده کرد.

 • روان درمانی: گاهی درمان شناختی-رفتاری برای درمان اضطراب عملکرد جنسی توصیه می‌شود.
 • دارو درمانی: داروهایی که برای درمان اختلال نعوظ استفاده می‌شوند مانند ویاگرا و سیالیس، گاهی برای افرادی که اضطراب عملکرد جنسی دارند مفید هستند.

برای یافتن درمان مناسب برای اضطراب عملکرد جنسی باید تحقیقات بیشتری انجام شود. تاکنون ثابت شده است که درمان شناختی-رفتاری و دارو درمانی از موثرترین درمان‌ها برای اضطراب عملکرد جنسی هستند. بوسپیرون، بوپروپیون و ترازودون نیز در کمک به درمان علائم این نوع از اضطراب اثر مثبتی را نشان داده‌اند.

 5 نکته برای کاهش اضطراب جنسی

درحالی که مواجهه با اضطراب جنسی ممکن است طاقت فرسا به نظر برسد، تکنیک‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای غلبه بر آن استفاده کنید. البته ابتدا مهم است که درباره اضطراب خود با خود و شریک زندگیتان صادق باشید. در زیر 5 نکته برای غلبه بر ترس از رابطه جنسی را توضیح داده‌ایم:

 • ذهن آگاهی را تمرین کنید: به‌جای توجه به احساس اضطراب، ترس یا نگرانی که به ذهنتان خطور می‌کند، سعی کنید خود را از طریق تمرکز یا سایر احساسات فیزیکی کنترل کنید.
 • روی لمس خود یا خودارضایی تمرکز کنید: با لمس خود می‌توانید احساس توانمندی کنید که باعث تقویت میل جنسی نیز می‌شود.
 • علایق و ناپسندی‌های خود را بیان کنید: هنگامی که متوجه شدید چه چیزی شما را برانگیخته می‌کند، آن را صادقانه، شفافانه و قاطعانه با شریک زندگی خود مطرح کنید.
 • استرس خود را کاهش دهید: اگر علاوه‌بر استرس رابطه زناشویی، در مواقع دیگر نیز استرس را تجربه می‌کنید، بهتر است منبع آن را شناسایی کنید. سعی کنید هر شب به اندازه کافی بخوابید، وعده‌های غذایی مقوی بخورید و به‌طور منظم ورزش کنید تا استرس زندگی خود را تحت کنترل بگیرید. با پیروی از این راهکارها متوجه می‌شوید که اضطراب در تمام جنبه‌های زندگی شما قابل کنترل‌تر است.
 • ارتباط با شریک خود را در اولویت قرار دهید: مهمترین جنبه صمیمیت جنسی، برقراری ارتباط با همسرتان است. هدف نهایی لزوما آمیزش جنسی یا ارگاسم نیست، بلکه ایجاد یک رابطه ایمن و صمیمی است.
احساس اضطراب قبل از رابطه جنس

چگونه از فردی که دارای اضطراب جنسی است حمایت کنیم؟

وقتی شریک جنسیتان اضطراب جنسی را تجربه می‌کند، انواع ترس‌ها و احساسات در هر دو طرف شکل می‌گیرند. در چنین مواقعی باید صبر و دلسوزی را تمرین کنید. شما ممکن است درک نکنید که در دل شریک زندگی‌تان چه می‌گذرد، اما نشان دهید که دوست دارید حرف‌هایش را بشنوید و برای رفع این مشکل کنار او باشید.

ارتباط باز و صادقانه، بدون احساس گناه، شرم یا قضاوت نیز به ایجاد یک محیط امن کمک کرده و صمیمیت را تقویت می‌کند. همان‌طور که شروع به کنترل ترس از رابطه جنسی می‌کنید، روی انجام کاری که بهترین احساس را به شما می‌دهد تمرکز کنید.

راه‌های مختلفی برای صمیمیت فیزیکی وجود دارد که شامل دخول نمی‌شوند، مانند گرفتن دست، در آغوش گرفتن، بوسیدن و نوازش. به جای گرفتار شدن در ترس‌ها یا نگرانی‌ها، با استفاده از حس لامسه، بویایی و شنوایی خود در لحظه حال، یکدیگر را همراهی کنید. ممکن است استرس رابطه زناشویی هر رابطه‌ای را دچار مشکل کند، اما وقتی همراه با شریک زندگی خود سعی می‌کنید آن را رفع کنید، رابطه‌تان تقویت و مستحکم‌تر خواهد شد.

سوالات متداول

آیا احساس اضطراب قبل از رابطه جنسی طبیعی است؟

احساس اضطراب قبل از رابطه جنسی طبیعی بوده و نوعی اضطراب از عملکرد است که به‌طور خاص بر فعالیت جنسی تأثیر می‌گذارد.

آیا رابطه جنسی به رفع اضطراب کمک می‌کند؟

در افراد مبتلا به اختلال اضطراب ممکن است داشتن رابطه جنسی به کاهش علائم اضطراب کمک کند.

چگونه متوجه می‌شوید که اضطراب جنسی دارید؟

افرادی که ترس از رابطه جنسی را تجربه می‌کنند ممکن است افکار یا نگرانی‌های مزاحم و همچنین علائم فیزیکی مانند ناراحتی گوارشی، ضربان قلب تند و تعریق زیاد را تجربه کنند.

جمع بندی

غلبه ‌بر اضطراب جنسی در یک رابطه دشوار است، اما از طریق ارتباط واضح، صادقانه و همراه با همدلی می‌توان آن را مدیریت کرد. تقویت نحوه ارتباط زوجین با همدیگر به پیشرفت بهتر رابطه آن‌ها کمک خواهد کرد و در این مسیر باید برای ایجاد یک فضای صمیمی و امن تلاش لازم را انجام دادند. در این مقاله دلایل ترس از رابطه جنسی و نحوه رفع آن را توضیح دادیم تا یک تجربه جنسی آرامش‌بخش و لذت‌بخش داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان