رابطه جنسی پس از بارداری

رابطه جنسی پس از بارداری؛ نکات مهم در مورد سکس بعد از زایمان

رابطه جنسی پس از بارداری موضوعی است که اغلب برای زوج‌ها چالش‌ها و سوال‌های فراوانی به‌وجود می‌آورد. پس از زایمان، بدن زنان تغییرات فیزیکی و عاطفی زیادی می‌کند که بر سلامت جنسی آن‌ها نیز اثر می‌گذارند. عواملی را که بر رابطه پس از زایمان تاثیرگذار هستند، باید درک کنید و بپذیرید. سازگاری این اتفاق جدید در زندگی نیازمند صبر و حوصله زیادی است، پس در این راه باید صبور باشید و به همسرتان دلگرمی بدهید.

این دوره سازگاری برای هر فردی متفاوت است و به تحقیق و مشورت زیاد با متخصصان و مشاوران نیاز دارد. ما در این مقاله به بررسی رابطه جنسی پس از بارداری می‌پردازیم، پس تا انتها همراهمان بمانید.

برای رابطه جنسی بعد از زایمان چقدر منتظر بمانیم؟

تغییرات هورمونی پس از زایمان ممکن است بافت واژن را نازک‌تر و حساس‌تر کنند. واژن، رحم و دهانه رحم شما نیز باید به اندازه طبیعی خود برگردند. از طرفی شیردادن میل جنسی را کم می‌کند. به‌طور خلاصه، بدن شما پس از زایمان به مدتی استراحت نیاز دارد.

هیچ مدت زمان مشخصی وجود ندارد که نشان دهد پس از زایمان چه مدت باید برای داشتن رابطه جنسی صبر کنید. بااین‌حال، اکثر پزشکان به زنان توصیه می‌کنند که 4 تا 6 هفته بعد از زایمان طبیعی از رابطه خودداری کنند و صبر داشته باشند.

پس از اینکه پزشک به شما اجازه داد تا فعالیت‌های جنسی را از سر بگیرید، ممکن است لازم باشد این کار را به‌آرامی انجام دهید. به یاد داشته باشید که علاوه‌بر ریکاوری فیزیکی، شما باید وجود یک عضو جدید خانواده و نیازمند به مراقبت دائمی را به همراه خواب کمتر و تغییر در برنامه معمول خود بپذیرید.

اگر پارگی پرینه یا اپیزیوتومی دارید، ممکن است پزشک زمان بیشتری را برای استراحت تجویز کند. اپیزیوتومی یک برش جراحی برای گشاد کردن کانال واژن است. بازگشت خیلی زود به رابطه جنسی خطر عوارضی مانند خونریزی پس از زایمان و عفونت رحم را افزایش می‌دهد.

برای رابطه جنسی بعد از زایمان چقدر منتظر بمانیم؟

بهترین زمان برای اولین سکس بعد از زایمان طبیعی

پاسخ قطعی برای این سوال وجود ندارد، زیرا عوامل مختلفی بر آمادگی شما برای از سرگیری رابطه جنسی پس از بارداری اثر می‌گذارند. بااین‌حال، بعضی از پیشنهادهای کلی عبارتند از:

 • صبر کنید تا معاینه پس از زایمان خود را انجام دهید، معمولا 4 تا 6 هفته پس از زایمان به بدن شما اجازه می‌دهد تا بهبود یابد و خطر عوارض را کاهش دهد.
 • برای جلوگیری از بارداری از یک روش درست استفاده کنید. زیرا حتی اگر در دوران شیردهی هستید یا قاعدگی‌تان شروع نشده، همچنان می‌توانید تخمک‌گذاری داشته باشید و باردار شوید.
 • برای کاهش خشکی واژن که ممکن است در اثر تغییرات هورمونی یا شیردهی ایجاد شود، از روان‌کننده استفاده کنید.
 • درباره نیازها، ترجیحات و نگرانی‌های خود با شریک زندگی خود صحبت کنید. اگر لازم بود موقعیت‌ها، تکنیک‌ها یا پوزیشن‌های متفاوتی را برای مقاربت واژینال امتحان کنید تا روش راحت را برای خود پیدا کنید.
 • با خود صبور و ملایم باشید. ممکن است پس از زایمان درد، خونریزی یا کاهش میل جنسی را تجربه کنید. چنین مشکلاتی طبیعی هستند و با گذشت زمان بهبود خواهند یافت. بااین‌حال اگر ادامه داشتند یا در زندگی‌تان اختلال ایجاد کردند، با پزشک خود مشورت کنید.
 • رابطه جنسی پس از بارداری می‌تواند زمانی که شما و همسرتان هر دو آماده و راحت باشید، یک تجربه مثبت و لذت‌بخش باشد.

بهترین زمان برای اولین سکس بعد از سزارین

اگر سزارین کرده‌اید، توصیه می‌شود قبل از شروع مجدد فعالیت جنسی حدود 6 هفته صبر کنید. بااین‌حال مهم است که با پزشک خود مشورت کنید، زیرا شرایط افراد با هم فرق دارد. پزشک شما بر اساس پیشرفت بهبودی و سلامت جسمتان شما را راهنمایی می‌کند. نکات زیر را به‌ یاد داشته باشید:

 • پس از 6 هفته، در صورت تایید پزشک و احساس آمادگی، می‌توانید به تدریج فعالیت جنسی را از سر بگیرید.
 •  مهم است که با شریک زندگی خود ارتباط برقرار کنید و درباره هر نوع نگرانی یا ناراحتی که ممکن است داشته باشید، صحبت کنید.
 • استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری برای جلوگیری از بارداری ناخواسته بسیار مهم است. بنابراین توصیه می‌شود درباره گزینه‌های کنترل بارداری با پزشک خود صحبت کنید.
 • اگر بعد از سزارین در حین رابطه جنسی مشکلی داشتید، بهتر است با پزشک خود برای راهنمایی درباره نحوه رسیدگی و بهبود وضعیت مشورت کنید.
بهترین زمان برای اولین سکس بعد از زایمان طبیعی

کاهش درد هنگام رابطه جنسی بعد از زایمان

پس از زایمان، به‌خصوص در دوره اولیه پس از زایمان معمولا زنان در حین رابطه جنسی احساس ناراحتی یا درد می‌کنند. در زیر چند نکته را برای کمک به کاهش درد و راحت‌تر کردن رابطه جنسی پس از بارداری آورده‌ایم:

 • برای زمان مناسب صبر کنید: مهم است که صبر کنید تا از نظر جسمی و احساسی برای رابطه جنسی پس از بارداری احساس آمادگی کنید. بدن شما برای بهبودی نیاز به زمان دارد. بنابراین به‌طور کلی توصیه می‌شود، حداقل 6 هفته پس از زایمان طبیعی صبر کنید. برای زایمان سزارین نیز پیشنهاد می‌کنیم منتظر بمانید تا پزشک شما اجازه دهد.
 • با شریک زندگی خود ارتباط برقرار کنید: ارتباط صادقانه با شریک زندگی شما بسیار مهم است. بیان هر نوع نگرانی یا ترسی که ممکن است درباره از سرگیری فعالیت جنسی داشته باشید بسیار مهم است. درک و حمایت از طرف شریک زندگی شما به کاهش اضطراب کمک کرده و رابطه جنسی پس از بارداری را آسان‌تر می‌کند.
 • استفاده از روان‌کننده: تغییرات هورمونی پس از زایمان منجر به خشکی واژن می‌شود که رابطه جنسی را دردناک می‌کند. استفاده از روان‌کننده‌های بر پایه آب به کاهش اصطکاک و راحت‌تر کردن مقاربت کمک می‌کند. یکی از بهترین محصولات ژل دلتازکس است.
 • عشق‌بازی کنید: صرف زمان بیشتر برای عشق‌بازی به افزایش برانگیختگی و روان‌کننده طبیعی بدن کمک می‌کند.
 • پوزیشن های مختلف را امتحان کنید: امتحان پوزیشن‌های مختلف جنسی به یافتن موقعیت‌هایی که در آن راحت‌تر هستید و فشار کمتری بر نواحی حساس می‌آورد، به بهبود رابطه جنسی پس از بارداری کمک می‌کند.
 • تمرینات کف لگن: انجام تمرینات کگل به تقویت عضلات کف لگن کمک می‌کند، عملکرد جنسی را بهبود می‌بخشد و ناراحتی در حین مقاربت را کاهش می‌دهد.
 • از پزشک خود کمک بگیرید: اگر پس از استفاده از این نکات همچنان در حین رابطه جنسی درد دارید، حتما با پزشک خود مشورت کنید. او شما را از نظر وجود مشکلات زمینه‌ای که باید به آن‌ها توجه شود، مانند بافت اسکار ناشی از اپیزیوتومی یا پارگی، اختلال عملکرد کف لگن و… معاینه می‌کند.

به‌ خاطر داشته باشید که تجربه هر زنی پس از زایمان منحصر‌به‌فرد است اما به‌طور کلی عملکرد جنسی و راحتی آن‌ها بعد از زایمان به حالت عادی باز می‌گردد. شکیبایی، ارتباط درست و کمک خواستن از متخصص در صورت نیاز، در کاهش درد رابطه جنسی پس از بارداری بسیار اهمیت دارند. همچنین برای افزایش میل جنسی زنان این مقاله پیشنهاد می‌شود.

تاثیر زایمان بر رابطه جنسی

سکس بعد از زایمان احساس متفاوتی دارد. مطالعه‌ای در سال 2005 نشان داد که 83درصد از زنان در 3 ماه اول پس از اولین زایمان خود مشکلات جنسی را تجربه کردند. بااین‌حال، با گذشت زمان این مشکلات کاهش و بهبود می‌یابند. شایع ترین مشکلات رابطه جنسی پس از بارداری عبارتند از:

 • خشکی واژن؛
 • بافت نازک واژن؛
 • از دست دادن خاصیت ارتجاعی در بافت واژن؛
 • پارگی پرینه یا اپیزیوتومی؛
 • خونریزی؛
 • درد؛
 • شل شدن عضلات؛
 • خستگی؛
 • میل جنسی کم.

هورمون‌ ها نقش مهمی در بهبودی پس از زایمان و بازگشت به فعالیت جنسی طبیعی دارند.

تاثیر زایمان بر رابطه جنسی

در روزهای اولیه پس از زایمان، هورمون استروژن به سطح قبل از بارداری کاهش می‌یابد. در صورت شیردهی، سطح استروژن کمتر از قبل از بارداری می‌شود. استروژن به افزایش ترشح روان‌کننده‌های طبیعی واژن کمک می‌کند، بنابراین سطوح پایین این هورمون احتمال خشکی واژن را افزایش می‌دهد.

بافت خشک واژن منجر به تحریک و حتی خونریزی در طول رابطه جنسی می‌شود که خطر ابتلا به عفونت را افزایش می‌دهد. زایمان طبیعی به‌طور موقت عضلات کانال واژن را کشش می‌دهد. این عضلات برای بازیابی قدرت و ثبات خود به زمان نیاز دارند.

اگر در حین زایمان طبیعی دچار پارگی پرینه یا اپیزیوتومی شده‌اید، زمان بهبودیتان طولانی‌تر می‌شود. رابطه جنسی خیلی زود خطر ابتلا به عفونت را افزایش می‌دهد.

سزارین نیز بر حساسیت واژن اثر می‌گذارد. مسائل هورمونی که ذکر کردیم، در سزارین نیز بافت‌های واژن را خشک و نازک می‌کنند و احتمالا منجر به رابطه جنسی دردناک می‌شود. مهم‌ترین نکته این است که  شما پس از جراحی کم‌کم بهبود پیدا می کنید، بنابراین باید مطمئن باشید که محل جراحی قبل از شروع مجدد رابطه جنسی به‌درستی بهبود یافته باشد.

درمان کاهش میل جنسی بعد از زایمان

پس از زایمان، برای برخی از زنان به دلیل تغییرات هورمونی، خستگی و نیازهای مراقبت از نوزاد جدید، کاهش میل جنسی امری طبیعی و معمول است. نکته مهم این است که با شریک زندگی و پزشک خود درباره هر نوع نگرانی که دارید، حرف بزنید.

روش‌های درمانی برای کاهش میل جنسی پس از زایمان شامل موارد زیر است:

 • هورمون درمانی: برخی از زنان از هورمون درمانی برای ایجاد تعادل هورمونی موثر بر رابطه جنسی استفاده می‌کنند.
 • مشاوره یا درمان: صحبت با یک پزشک یا مشاور به برطرف‌کردن هر عامل عاطفی یا روانی که در کاهش میل جنسی مؤثر است، کمک می‌کند.
 • تغییر شیوه زندگی: داشتن استراحت کافی، رژیم غذایی سالم و یافتن زمان برای مراقبت از خود، همگی به بهبود کلی شما کمک می‌کنند و منجر به افزایش میل جنسی می‌شوند.
 • ارتباط و حمایت: ارتباط بی‌پرده و صادقانه با همسرتان به کاهش استرس و بهبود صمیمیت کمک می‌‌کند. در نتیجه سکس بعد از زایمان برای شما راحت‌تر می‌شود.

علاوه‌بر روش‌های قبلی، توجه به این نکته مهم است که برخی از زنان از تمرین‌های کف لگن مانند تمرینات کگل نیز برای کمک به بهبود عملکرد جنسی پس از زایمان استفاده می‌کنند. این تمرین‌ها به تقویت عضلات کف لگن که در دوران بارداری و زایمان ضعیف شده‌اند، کمک می‌کند.

حتما با پزشکتان درباره وضعیت خود صحبت کنید تا او مناسب‌ترین روش‌های درمانی را برای شما را تجویز کند.

آیا خونریزی حین رابطه جنسی پس از بارداری طبیعی است؟

در هفته های اول پس از زایمان، احتمالا با بهبودی رحم خونریزی خواهید داشت. رابطه جنسی ممکن است باعث از دست دادن خون اضافی شود.

به‌همین ترتیب، واژن شما ممکن است در هفته‌های اولیه پس از زایمان خشک‌تر و حساس‌تر باشد که باعث نازک‌شدن ماهیچه‌ها شده و منجر به پارگی یا آسیب می‌شود. واژن ملتهب و متورم خواهد شد و در این شرایط، خونریزی طبیعی است.

اگر خونریزی حین رابطه جنسی در عرض 4 تا 6 هفته متوقف نشد یا بدتر شد، به پزشک مراجعه کنید. ممکن است قبل از شروع مجدد رابطه جنسی، پارگی یا تحریکی داشته باشید که نیاز به درمان دارد.

سکس بعد از زایمان

سوالات متداول

آیا رابطه جنسی پس از بارداری احساس متفاوتی خواهد داشت؟

بارداری، سزارین و زایمان طبیعی ممکن است باعث شوند عضلات کف لگن که از رحم، مثانه، روده کوچک و راست‌روده حمایت می‌کنند، کشیده شده یا آسیب ببینند. پس سکس بعد از زایمان حس متفاوت‌تری خواهد داشت.

کنترل بارداری بعد از زایمان لازم است؟

بله. رابطه جنسی پس از بارداری نیاز به یک روش مطمئن برای کنترل بارداری دارد. در زمان شیردهی و قبل از شروع دوره قاعدگی، امکان بارداری وجود دارد. به‌همین علت باید از روش درست کنترل بارداری استفاده کنید. به دلیل تغییرات بدن بهتر است با پزشکتان برای انتخاب روش کنترل از بارداری مشورت کنید.

اگر میل به سکس بعد از زایمان نداشته باشم چه می‌شود؟

صمیمیت زوجین مهم‌تر از رابطه جنسی است، به‌خصوص زمانی که می‌خواهید زندگی خود را با یک نوزاد تطبیق دهید. اگر میل جنسی کمی دارید یا می‌ترسید رابطه جنسی به شما آسیب برساند، با شریک زندگی خود صحبت کنید.

سخن نهایی

پس از زایمان، برای زنان مهم است که قبل از شروع مجدد فعالیت جنسی، بهبود فیزیکی و عاطفی خود را در اولویت قرار دهند. به بدن باید تا 6 ماه برای بهبودی فرصت دهید تا رحم کوچک شود، هورمون‌ها تثبیت شوند و ماهیچه‌ها قدرت خود را بازیابند. گرفتن اجازه از پزشک قبل از سکس بعد از زایمان بسیار مهم است و با صبر و حوصله و ارتباط همدلانه با شریک زندگی خود به این روند نزدیک شوید.

هر نوع ناراحتی یا علائم مداومی را که در حین فعالیت جنسی پس از زایمان تجربه می‌کنید، باید فورا با پزشک خود در میان بگذارید. زیرا ممکن است نشان‌دهنده بیماری زمینه‌ای بی‌ربط با روند بهبودی پس از زایمان باشد. گرفتن راهنمایی از پزشک به رفع هر نوع نگرانی و اطمینان از بازگشت آرام به یک زندگی جنسی رضایت‌بخش و راحت کمک می‌کند.

در نهایت، تجربه هر زن پس از زایمان متفاوت با دیگری است و درک، صبور بودن و مراقبت از از خود در این دوره اهمیت زیادی دارد. ارتباط شفاف و صادقانه با شریک زندگی و پیروی از توصیه‌های پزشکی درصورت نیاز، از جمله گام‌های اساسی در بهبود تغییرات رابطه جنسی پس از بارداری هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان