عدم داشتن رابطه جنسی برای مدت طولانی یا همیشه چه تاثیری دارد؟

عدم داشتن رابطه جنسی برای مدت طولانی یا همیشه چه تاثیری دارد؟

طبق مطالعات انجام‌شده عدم داشتن رابطه جنسی به مدت طولانی می‌تواند اثرات سوء بر سلامت مردان و زنان داشته باشد. اگرچه تعداد دفعات رابطه جنسی برای افراد مختلف با توجه به سن، سلامت جسمانی، میل جنسی و رابطه آن‌ها متفاوت است اما دوری از آن به‌خصوص برای زوج‌ها، می‌تواند اثرات منفی بر جسم و روان آن‌ها بگذارد.

افراد در طول زندگی خود ممکن است به دلایل زیادی دوره‌های بدون داشتن رابطه جنسی را پشت سر بگذارند. گاهی افرادی که در رابطه نیستند، ترجیح می‌دهند منتظر بمانند تا فرد مناسب را پیدا کنند. همچنین جذابیت بین زوجین می‌تواند کاهش پیدا کند و منجر به عدم داشتن رابطه جنسی شود. اما عوارض نداشتن رابطه جنسی چیست؟ در این مقاله به‌این سوال پاسخ خواهیم داد، پس همراهمان بمانید.

فواید داشتن رابطه جنسی برای سلامتی

عدم داشتن رابطه جنسی معایبی دارد که در بخش‌های بعد اشاره می‌کنیم، اما این رابطه مزایای مختلفی برای سلامت دارد. مثلا تحقیقات نشان می‌دهند رابطه جنسی منظم می‌تواند فشار خون را کاهش دهد، به‌خصوص در زنان. فشار خون بالا نه تنها خطر حمله قلبی و سکته را افزایش می‌دهد، بلکه می‌تواند منجر به اختلال نعوظ و کاهش میل جنسی شود. از دیگر فواید رابطه جنسی باید به موارد زیر اشاره کنیم.

 • درد را تسکین می‌دهد. عصب‌شناسان دریافته‌اند که فعالیت جنسی می‌تواند سردرد همراه با میگرن یا سردرد خوشه‌ای را در برخی افراد تسکین دهد. جالب است بدانید که خود سردرد اغلب بهانه‌ای برای عدم داشتن رابطه جنسی است.
 • رابطه جنسی می‌تواند باعث ترشح اندورفین شود که یکی از مسکن‌های طبیعی بدن است. در تحقیقات دیگری مشخص شد که در زنان در هنگام تجربه لذت از طریق خود تحریکی واژن، حساسیت به درد کاهش یافته و آستانه تحمل درد افزایش یافته است.
 • خواب را بهبود می‌بخشد. افراد زیادی در جهان از نوعی اختلال خواب رنج می‌برند. بااین‌حال می‌توان با داشتن رابطه جنسی منظم این مشکل را بهبود بخشید. به این دلیل که در طول رابطه جنسی و ارگاسم، ترکیبی از مواد شیمیایی از جمله اکسی توسین، دوپامین و اندورفین فراوان در مغز ترشح می‌شود. ترکیب همه ‌این هورمون‌ها باعث می‌شود احساس خواب آلودگی کنید. برای اطلاعات بیشتر مقاله راهکارهای داشتن رابطه جنسی لذت بخش را مطالعه کنید.
 • قدرت مغز را افزایش می‌دهد. طبق تحقیقات انجام‌شده رابطه جنسی مکرر ممکن است حافظه زنان را بهبود بخشد.
 • طول عمر را افزایش می‌دهد. مطالعه‌ای نشان داده است که خطر مرگ در مردانی که به‌صورت منظم ارگاسم داشته‌اند، 50درصد کمتر از مردانی است که تصمیم به عدم داشتن رابطه جنسی می‌گیرند.
 • عزت نفس را افزایش می‌دهد. علاوه‌بر تمام فواید فیزیکی برای داشتن رابطه جنسی مکرر، این رابطه می‌تواند سلامت عاطفی مانند افزایش عزت نفس را نیز بهبود بخشد.
معایب نداشتن رابطه جنسی

دلایل که نمی خواهید رابطه جنسی داشته باشید

با وجود معایب نداشتن رابطه جنسی، بسیاری از افراد به دلایل مختلف از انجام آن خودداری می‌کنند. مثلا از رابطه جنسی لذت نمی‌برند یا به آن علاقه‌ای ندارند. گرایش جنسی بسیاری از افراد متفاوت بوده و ممکن است به دلایلی از جمله آسیب‌های روحی در کودکی، میل جنسی کمتری داشته باشند یا از آن لذت نبرند. سایر دلایل احتمالی را در زیر توضیح داده‌ایم.

 • برخی آن را منحرف کردن حواس از چیزهایی می‌دانند که واقعا به آن‌ها اهمیت می‌دهند. مثلا تصور می‌کنند رابطه جنسی اجازه نمی‌دهد تمرکز کامل خود را روی کار یا زندگیشان بگذارند و جلوی پیشرفت شخصی آن‌ها را می‌گیرند.
 • لازم نیست نگران بارداری باشند. اگرچه امروزه روش‌های بسیار موثری برای جلوگیری از بارداری وجود دارد، اما تنها راه 100درصد مطمئن برای باردار نشدن، عدم داشتن رابطه جنسی است.
 • احتمال کمتری برای ابتلا به عفونت ادراری یا بیماری‌ها مقاربتی وجود دارد. مشخص است که نداشتن رابطه جنسی احتمال ابتلا به عفونت‌های مقاربتی را به‌شدت کاهش می‌دهد، همچنین کمتر ممکن است مبتلا به عفونت ادراری شوید.
 •  خودشناسی بیشتر و بهتر. عدم داشتن رابطه جنسی به عقیده برخی افراد باعث می‌شود تمرکز بیشتری روی شناخت خود و اهدافشان بگذارند و به سمت تکامل فردی پیش بروند.
 • دلایل پزشکی و عاطفی. پرهیز از رابطه جنسی می‌تواند به شما فرصت دهد تا روی مسائل عاطفی بزرگی که ممکن است با آن‌ها سر و کار داشته باشید تمرکز کنید. همچنین گاهی عدم داشتن رابطه جنسی پس از یک بیماری یا عمل پزشکی ضروری است و انجام این کار حتی می‌تواند به تسریع روند بهبودی کمک کند.
 • تجربه استرس کمتر. بارداری و عفونت‌های ناشی از رابطه جنسی به افراد استرس جدی وارد می‌کند. برخی افراد ترجیح می‌دهند به‌همین علت با عوارض نداشتن رابطه جنسی کنار آیند و استرس کمتری را در زندگی تجربه کنند.
 • وابسته نشدن به جنس مخالف و احتمال شکست در رابطه و آسیب‌های روحی آن. برخی از اشخاص به علت تجربه شکست‌های متعدد در روابط خود، دیگر به رابطه جنسی تمایل ندارند و زندگی خود را با عدم داشتن رابطه جنسی آسوده‌تر می‌دانند.
 • مسائل اعتقادی و مذهبی. عده‌ای از افراد تنها راه مجاز برآورده کردن نیاز جنسی خود را با ازدواج می‌دانند. بنابراین تا قبل از آن ترجیح می‌دهند که از رابطه جنسی پرهیز کنند و ارتکاب به آن را گناه بزرگی می‌دانند.

معایب نداشتن رابطه جنسی

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، عدم داشتن رابطه جنسی شاید برای افراد مجرد مشکل خاصی ایجاد نکند اما برای زوجین اثرات مخرب روحی روانی بسیاری می‌تواند به‌دنبال داشته باشد. چون ازدواج رابطه‌ای صمیمانه و نیازمند امنیت جسمی ‌و روانی است و برقراری رابطه جنسی هم باعث پررنگ‌تر شدن صمیمیت بین زوجین می‌شود. جدول زیر عوارض نداشتن رابطه جنسی را نشان می‌دهد.

بالارفتن سطح استرس و اضطرابرابطه جنسی باعث ترشح اندورفین و هورمون اکسی توسین در بدن می‌شود. این مواد شیمیایی عصبی می‌توانند به مدیریت اثرات اضطراب یا استرس کمک کنند. اکسی توسین به خوب خوابیدن شما نیز کمک می‌کند. اگر به‌طور منظم رابطه جنسی نداشته باشید، بدن شما ممکن است این هورمون‌ها را کمتر ترشح کند و مقابله با استرس دشوارتر باشد.
خاموش شدن میل جنسیعدم داشتن رابطه جنسی می‌تواند باعث شود که شما به‌طور کلی علاقه خود را به آن از دست بدهید. هر چه بیشتر رابطه جنسی داشته باشید، بیشتر به آن تمایل پیدا می‌کنید. رابطه جنسی منظم، میل جنسی شما را افزایش می‌دهد.
تهدید سلامت رابطه زوجینبرای بسیاری از زوج‌ها، رابطه جنسی منظم یک راه مهم برای حفظ پیوند آن‌ها است. رابطه جنسی منظم اغلب منجر به ارتباط بهتر می‌شود. به طور کلی، زوج‌هایی که بیشتر رابطه جنسی دارند، در مقایسه با کسانی که کمتر این کار را انجام می‌دهند، احساس وابستگی عاطفی و ارتباط بیشتری دارند.
تهدید سلامت روان 

عدم رابطه جنسی چه عوارض روحی و جسمی دارد

عدم داشتن رابطه جنسی به گفته متخصصان نه تنها آزاردهنده است، بلکه به سلامت شما نیز آسیب می‌زند. یکی از معایب نداشتن رابطه جنسی این است که می‌تواند اضطراب شما را افزایش دهد و برای خوابیدن مشکل داشته باشید. از طرفی رابطه جنسی منظم استرس شما را کاهش می‌دهد، کمتر مبتلا به افسردگی می‌شوید و آرامش بیشتری را تجربه خواهید کرد.

از دیگر عوارض نداشتن رابطه جنسی این است که داشتن این رابطه پس از یک وقفه طولانی می‌تواند ناراحت‌کننده باشد. چون بیشتر طول می‌کشد تا بدن زن برانگیخته شود و واژن به اندازه کافی روان‌کننده تولید کند تا رابطه جنسی آسان و راحت باشد. اما رابطه جنسی منظم می‌تواند با بهبود جریان خون، بافت‌های واژن را سالم نگه دارد.

همچنین برخی افراد رابطه جنسی را یک درمان عالی برای دردهای قاعدگی می‌دانند. افزایش اندورفین ناشی از رابطه جنسی و همچنین انقباض‌های رحمی‌ که با ارگاسم رخ می‌دهد، هر دو می‌توانند به کاهش گرفتگی عضلات کمک کنند. بنابراین کسانی که تصمیم به عدم داشتن رابطه جنسی می‌گیرند، دردهای پریودی شدیدتری خواهند داشت.

از طرفی اگر به‌طور منظم رابطه جنسی نداشته باشید، بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی قرار دارید. رابطه جنسی علاوه‌بر اینکه نوعی ورزش است، به حفظ تعادل سطح استروژن و پروژسترون کمک می‌کند و خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش می‌دهد.

عدم رابطه جنسی چه عوارض روحی و جسمی دارد

با قطع رابطه جنسی چه اتفاقی برای بدن می افتد؟

عدم داشتن رابطه جنسی برای بدن معایب زیادی دارد. مثلا سیستم ایمنی ضعیف‌تر خواهد شد. چون رابطه جنسی منظم سیستم ایمنی را بهبود می‌بخشد و بدن را برای مبارزه با بیماری با ترشح اندورفین آماده می‌کند. این بدان معناست که داشتن رابطه جنسی کمتر ممکن است منجر به بیماری‌های مکرر مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا شود.

نتیجه یک تحقیق نشان داد نمونه بزاق دانشجویانی که رابطه جنسی منظم داشتند، دارای غلظت بالاتری از آنتی‌بادی‌های خاصی به نام ایمونوگلوبولین  A بود که با سرماخوردگی مبارزه می‌کنند. سایر عوارض نداشتن رابطه جنسی که بدن شما باید آن‌ها را تحمل کند، به شرح زیر هستند.

 • روغن کاری دیواره‌های واژن: اگر جزو زنانی هستید که یائسگی را پشت سر گذاشته‌اید، باید به داشتن رابطه جنسی ادامه دهید. چون بدون مقاربت منظم، واژن شما ممکن است سفت شده و بافت‌های آن نازک‌تر شود. بنابراین احتمال آسیب‌دیدگی، پارگی یا حتی خونریزی در حین رابطه جنسی افزایش می‌یابد. این اتفاق می‌تواند آنقدر ناراحت‌کننده باشد که زنان به‌همین علت تصمیم به عدم داشتن رابطه جنسی بگیرند. ولی متاسفانه این تصمیم تنها مشکل را بدتر می‌کند. چون تغییرات مربوط به یائسگی، مانند خشکی و تحریک واژن را می‌توان با روان کننده‌ها، مرطوب کننده‌ها یا استروژن با دوز پایین بهبود بخشید .
 • سرطان پروستات. برای مردان، تعداد دفعات رابطه جنسی ممکن است با احتمال ابتلا به سرطان پروستات مرتبط باشد. برخی از کارشناسان فکر می‌کنند که رابطه جنسی ممکن است در واقع احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش دهد، چون بیشتر ممکن است مبتلا به بیماری‌های مقاربتی شوید که منجر به التهاب پروستات می‌شوند. اما در مطالعه‌ای بزرگ روی تقریبا 30 هزار مرد، مشخص شد کسانی که به‌طور متوسط بیش از 21 بار در ماه انزال می‌کنند، در مقایسه با افرادی که 4 تا 7 بار در ماه انزال دارند، کمتر احتمال دارد که در زندگی خود مبتلا به سرطان پروستات شوند.
دلایل که نمی خواهید رابطه جنسی داشته باشید

سوالات متداول

عدم داشتن رابطه جنسی چه تاثیری روی ذهن دارد؟

نداشتن این رابطه باعث خواهد شد که مغز را از اندورفین که حین سکس ترشح می‌شود محروم کنید و باید با عواقبی مانند اضطراب، تنش، ناراحتی و افسردگی کنار آیید.

آیا نداشتن رابطه جنسی باعث خشم می‌شود؟

محروم کردن خود از این رابطه نه تنها به روابطتان آسیب می‌زند، بلکه سلامت شما را نیز تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. در چنین مواقعی مغز شما کمتر موادشیمیایی که حس خوبی به شما می‌دهند، آزاد می‌کند (مانند دوپامین، اکسی توسین و اندورفین). بنابراین یک دلیل خشم شما ممکن است هورمون‌هایتان باشد.

تا چه مدت می‌توان سکس نداشت؟

مدت مشخصی برای عدم داشتن رابطه جنسی تعیین نشده است. برخی زوجین با یک مرتبه برقراری این رابطه در ماه مشکلی ندارند، در حالیکه سایرین ترجیح می‌دهند هفته‌ای یک بار آن را انجام دهند.

عوارض نداشتن رابطه جنسی برای همیشه چیست؟

وقتی که خود را از صمیمیت فیزیکی محروم کنید، تشنه لمس خواهید شد که نتیجه آن تنهایی و انزوا است و حتی ممکن است به سیستم ایمنی بدن شما آسیب بزند. سایر معایب نداشتن رابطه جنسی را در این مقاله توضیح دادیم.

اگر مردان برای همیشه سکس نکنند، چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

یکی از عوارض عدم داشتن رابطه جنسی برای مردان سرطان پروستات است. بنابراین آن‌ها با داشتن سکس منظم می‌توانند احتمال ابتلا به این بیماری را کاهش دهند.

سخن نهایی

در این مقاله عوارض نداشتن رابطه جنسی را توضیح دادیم تا با اثرات مخرب آن بر روح و جسم خود بیشتر آشنا شوید. دلیل عدم داشتن رابطه جنسی ممکن است در زنان و مردان متفاوت باشد از جمله فقدان صمیمت بین زن و مرد، وجود بیماری یا مشکلات جسمی، روانی، استرس و افزایش سن. اما نداشتن رابطه جنسی می‌تواند مشکلات روحی و روانی متعددی را در زوج‌ها پدید آورد. همچنین اگر علت رابطه نداشتن آن‌ها مشخص و درمان نشود، معمولا رابطه‌شان پایان خوشی هم نخواهد داشت.

از طرفی وقتی با شریک زندگی خود رابطه جنسی ندارید ممکن است ارتباط کمتری با او برقرار کرده یا احساس کنید از توجه و حمایت کافی او برخوردار نمی‌شوید و خود این موضوع باعث ایجاد اضطراب و استرس می‌شود. ضمن اینکه از ترشح کافی هورمون‌های شادی‌بخش مثل اکسی توسین و اندروفین که یک رابطه جنسی خوب می‌تواند باعث افزایش آن‌ها شود و به کاهش استرس‌ها و اضطراب‌های روزانه کمک می‌کنند، محروم می‌شوید.

فراموش نکنید تحقیقات نشان می‌دهند زوجینی که که فعالیت جنسی بیشتری دارند از سطح خوشبختی، شادی و رضایت بالاتری نسبت به افرادی برخوردارند که کمتر از یک بار در هفته رابطه جنسی برقرار می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان