درمان های خانگی برای مبارزه با اختلال نعوظ

درمان های خانگی برای مبارزه با اختلال نعوظ

زمانی که مردی نتواند نعوظ آلت تناسلی خود را در حین فعالیت جنسی به‌صورت قوی و طولانی مدت حفظ کند، گفته می شود که مبتلا به اختلال نعوظ (Erectile Dysfunction) است. مردان بالای 40 سال معمولا دچار این مشکل می‌شوند که بیماری رایج در سراسر جهان است و زندگی بسیاری از آقایان را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. دلایل ابتلا به این مشکل مختلف هستند اما در بیشتر موارد می‌توانید آن‌ها را درمان کنید.

ولی اگر در این زمینه کوتاهی کنید، به رابطه خود و همسرتان استرس شدیدی وارد خواهید کرد. با توجه به اینکه بسیاری از مردان ممکن است به دلایلی نخواهند به پزشک مراجعه کنند، در این مقاله به بررسی درمان خانگی نعوظ می‌پردازیم. پس همراهمان بمانید.

دلایل ابتلا به اختلال نعوظ

اختلال نعوظ

اختلال نعوظ یکی از اختلالات جنسی به معنای ناتوانی در ایجاد و حفظ نعوظ به اندازه کافی، برای برقراری رابطه جنسی است. داشتن مشکل نعوظ بعضی اوقات الزاما نگران‌کننده نیست. بااین‌حال، اگر دائما این مشکل را تجربه می‌کنید، باعث استرس می‌شود، اعتماد به‌نفس شما را کاهش می‌دهد و رابطه شما را دچار چالش می‌کند. از طرفی مشکل در نعوظ ممکن است نشانه‌ای برای یک بیماری زمینه‌ای باشد که نیاز به درمان دارد و یک عامل خطر برای بیماری قلبی نیز محسوب می‌شود.

اگر درباره اختلال نعوظ نگران هستید، بهتر است با پزشک متخصص صحبت کنید. چون گاهی درمان یک بیماری زمینه‌ای به رفع این مشکل نیز کمک می‌کند و دیگر نیاز به مصرف دارو یا درمان خانگی نعوظ ندارید. اما در موارد دیگر اگر به بیماری خاصی مبتلا نباشید و سلامت جسمانی کاملی داشته باشید، باید دارو مصرف کرده یا از دیگر روش‌های درمانی استفاده کنید. علائم اختلال نعوظ عبارتند از:

 • مشکل در ایجاد نعوظ؛
 • مشکل در حفظ نعوظ؛
 • کاهش میل جنسی.

عوامل موثر بر اختلال نعوظ

برانگیختگی جنسی مردان فرایند پیچیده‌ای است که مغز، هورمون‌ها، احساسات، اعصاب، ماهیچه‌ها و رگ‌های خونی را درگیر می‌کند و اختلال نعوظ ممکن است به علت وجود مشکل در هر یک از آن‌ها باشد. به‌همین ترتیب، استرس و نگرانی‌های مربوط به سلامت روان باعث ابتلا به اختلال نعوظ یا بدتر شدن آن می‌شوند.

گاهی ترکیبی از مسائل جسمی و روانی باعث اختلال نعوظ می‌شود. مثلا یک مشکل جسمی جزئی که پاسخ جنسی شما را آهسته کند، ممکن است باعث ایجاد اضطراب درباره حفظ نعوظ شود یا آن را بدتر کند. از طرفی با افزایش سن، دستیابی به نعوظ مدت بیشتری طول می‌کشد و برخلاف دوران جوانی، آنقدر محکم و سفت نخواهد بود. همچنین عوامل خطر مختلفی در ایجاد این اختلال نقش دارند. از جمله:

 • شرایط پزشکی، به‌ویژه دیابت یا بیماری‌های قلبی؛
 • مصرف دخانیات که جریان خون را در رگ‌ها و شریان‌ها محدود می‌کند، به‌مرور زمان باعث ایجاد بیماری‌های مزمن ‌می‌شود که بر ایجاد اختلال نعوظ اثر می‌گذارند.
 • اضافه وزن، به خصوص اگر چاق هستید.
 • بعضی درمان‌های پزشکی، مانند جراحی پروستات یا پرتودرمانی برای سرطان؛
 • آسیب‌های مختلف، به‌ویژه اگر به اعصاب یا شریان‌هایی که نعوظ را کنترل می‌کنند، صدمه بزنند.
 • داروها از جمله داروهای ضد افسردگی، آنتی‌هیستامین‌ها و داروهایی که برای درمان فشار خون بالا، درد یا بیماری‌های پروستات استفاده می‌شوند.
 • شرایط روانی مانند استرس، اضطراب یا افسردگی؛
 • مصرف مواد مخدر و الکل.
عوامل موثر بر اختلال نعوظ

درمان خانگی اختلال نعوظ

درمان خانگی بلند شدن آلت تناسلی شامل اصلاح رژیم غذایی و سبک زندگی فرد با افزودن داروهای گیاهی، مکمل‌های خوراکی یا سایر داروهای طبیعی است. این شرایط به بهبود این مشکل با کمترین آسیب کمک می‌کنند. افزایش فعالیت بدنی، تغییر رژیم غذایی و مصرف بیشتر پروتئین و چربی‌های سالم یا مشورت با یک متخصص تغذیه و سکس تراپیست، بعضی از راه‌های درمان اختلال نعوظ هستند.البته بیمارانی که مشکلات روانشناختی دارند باید حتما با روان‌شناس خود مشورت کنند.

در ادامه استفاده از مواد طبیعی را توضیح داده‌ایم که می‌توانید از آن‌ها برای درمان خانگی بلند شدن آلت تناسلی استفاده کنید. اگرچه این‌ راهکارها قرار نیست جایگزین توصیه‌های پزشک شوند، اما می‌توانید آن‌ها را پیش از استفاده از داروهای شیمیایی امتحان کنید. گرچه دقت کنید با آنکه درمان خانگی نعوظ با انتخاب مکمل‌ها و غذاهای خاص امکان‌پذیر است، باید به دو عامل بی‌خطر بودن و اثربخشی آن‌ها دقت کنید.

1. استفاده از مکمل‌های خوراکی و داروهای گیاهی برای بلند شدن آلت تناسلی

به نظر می‌رسد مکمل تستوسترون برای درمان میل جنسی پایین موثر است و اختلال نعوظ را نیز کاهش می‌دهد. مصرف مکمل‌های خوراکی به‌تنهایی به‌عنوان درمان اولیه برای اکثر مردانی که هم اختلال نعوظ و هم هیپوگنادیسم دارند، توصیه می‌شود.

هیپوگنادیسم در مردان زمانی رخ می‌دهد که بدن به اندازه کافی هورمون تستوسترون تولید نمی‌کند. از آن‌جایی که تستوسترون یک عامل کلیدی در رشد و تکامل مردان و ویژگی‌های مردانه آن‌ها است، کمبود آن باعث مشکلاتی مانند اختلال نعوظ، بلوغ دیررس، کاهش میل جنسی، افزایش وزن و ناباروری می‌شود. مکمل‌های تستوسترون خوراکی برای مردانی که تستوسترون کمی دارند یا اصلا در بدن خود این هورمون را ندارند، باعث بهبود قابل‌توجه اختلال نعوظ و عملکرد آن‌ها در حفظ بلندشدن آلتشان می‌شود.

البته در زندگی پرشتاب امروزی، نمی‌توان همه وعده‌های غذایی خود را برنامه‌ریزی کرد و فقط غذای سالم و فراوری‌نشده مصرف کرد. مهم است که مکمل‌های مناسبی را انتخاب کنید که از مصرف آن‌ها برای حفظ تعادل در رژیم غذایی خود مطمئن شوید. همچنین هنگام انتخاب یک مکمل، باید آن‌هایی را انتخاب کنید که منشا طبیعی دارند تا کمترین عوارض جانبی را داشته باشند. بروشور مکمل‌ها را برای بررسی موادی که کاملا طبیعی هستند و به مقابله با علائم اختلال نعوظ کمک می‌کنند، بررسی کنید.

از طرفی نتایج مطالعات گوناگون نشان داده‌اند که انواع گونه‌های گیاهی با خواص دارویی برای درمان خانگی نعوظ و بهبود علائم این اختلال استفاده می‌شوند. استفاده از این مواد طبیعی مزایای فیزیولوژیکی دارد و احتمال بروز هر نوع عوارض جانبی را کاهش می‌دهد.

2. فعالیت‌های فیزیکی و ورزش برای بلند شدن آلت تناسلی

فعالیت بدنی پایین و ورزش نکردن، باعث بروز مشکلات مربوط به انزال و نعوظ می‌شود. علاوه‌بر این، تحقیقات نشان می‌دهند که روزانه انجام فعالیت‌های ورزشی با شدت متوسط تا بالا (مخصوصا تمرینات قلبی و هوازی)، عملکرد مردان در حفظ نعوظ را بهبود می‌بخشد. ورزش‌هایی که شامل پرش و تمرینات شدید برای مدت کوتاهی هستند، مانند طناب‌زدن، شنا و دویدن، ضربان قلب را افزایش می‌دهند.

ماساژ نیز نوعی ورزش (با سرعت کم) محسوب می‌شود. بر اساس یک تکنیک عربی که قدمت آن به قرن‌ها قبل برمی‌گردد، موثرترین ماساژ با لمس انگشت شست و اشاره اطراف آلت تناسلی است که یک درمان خانگی نعوظ محسوب می‌شود. این روش را تحت عنوان جلکینگ (jelqing) می‌شناسند. مردانی که جلکینگ را تمرین می‌کنند، در حالیکه حالت نیمه نعوظ دارند، به‌آرامی آلت تناسلی خود را از قاعده تا نوک می‌کشند. این روش را باید به‌طور منظم برای دستیابی به نتایج رضایت‌بخش انجام دهید.

درمان خانگی بلند شدن آلت تناسلی

3. تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی

تقریبا تمام روش‌های درمان خانگی نعوظ شامل تنظیم رژیم غذایی و سبک زندگی می‌شوند. بااین‌حال، این تغییرات باید با توجه به نیاز هر فرد، فیزیک بدنی او، شدت این اختلال و محدودیت‌های غذایی رخ دهند. یکی از رژیم‌های غذایی موثر برای رفع این مشکل، رژیم غذایی مدیترانه‌ای است.

تحقیقی نشان داد که رعایت این رژیم در مردان بالای 60 سال مبتلا به اختلال نعوظ در یک دوره 12 ماهه، شیوع این بیماری را کاهش داد. این رژیم غذایی شامل میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، غذاهای دریایی، دانه‌ها، مغزها و روغن زیتون است.

به‌طور معمول یک رژیم غذایی غربی فاقد آجیل‌های خوراکی و روغن‌های سالم است. اما میل جنسی و توانایی نعوظ با گنجاندن آجیل‌هایی مانند بادام و پسته بهبود می‌یابد، زیرا این مواد خوراکی تولید هورمون‌ها را تحریک می‌کنند.

یک رژیم غذایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات متوسط نیز برای بهبود اختلال نعوظ پیشنهاد می‌شود. یک رژیم غذایی مغذی باعث افزایش سطح تستوسترون می‌شود و در نتیجه در بهبود اختلال نعوظ اثر می‌گذارد. برای درمان خانگی نعوظ باید تغییراتی دیگری در رژیم غذایی و سبک زندگی خود انجام دهید که در بخش بعد بیشتر توضیح می‌دهیم.

تخمه کدو تنبل را به‌عنوان میان‌وعده مصرف کنید

تخمه کدو تنبل یک میان وعده رایج و پرطرفدار است که می‌توانید آن را به‌صورت تفت‌داده یا بوداده (اضافه‌کردن نمک) مصرف کنید. این تخمه‌ها سرشار از خواص ضد افسردگی هستند. خوردن تخمه کدو بر غده پروستات در دستگاه تناسلی مرد اثر می‌گذارد که برای صفات مردانگی او بسیار مهم است. تخمه کدو تنبل همچنین فعالیت هورمونی سالم و ترشح هورمونی را متعادل می‌کند. علاوه‌بر این، انقباض‌های عضلانی به اسید آمینه میوزین بستگی دارند که در تخمه کدو تنبل به وفور وجود دارد.

روش‌های درمان خانگی نعوظ

پسته را جدی بگیرید

برای درمان خانگی نعوظ آجیل‌هایی مانند پسته مصرف کنید. تحقیقات از گذشته ثابت کرده‌اند که پسته به‌عنوان یک میان وعده سالم، اثرات مثبتی بر درمان اختلال نعوظ دارد. افرادی که به‌طور منظم چند عدد پسته را به‌صورت روزانه مصرف می‌کردند، بهبود قابل‌توجه زندگی جنسی خود را گزارش دادند. پسته حاوی اسید آمینه‌ای به نام آرژنین است که به شل کردن رگ‌های خونی و تقویت گردش خون در آلت تناسلی کمک می‌کند.

سبزیجات برگ سبز و چغندر را فراموش نکنید

اسفناج، گشنیز و سایر سبزیجات برگ‌دار و چغندر به ‌دلیل محتوای نیتراتی و آنتی‌اکسیدان بالایی که دارند، عملکرد عروق خونی و گردش خون را بهبود می‌بخشند و در نتیجه علائم اختلال نعوظ را کاهش می‌دهند. سطوح نیترات به‌ویژه در چغندر و محصولات جانبی آن مانند آب چغندر، بالا است. نیترات‌ها، شریان‌های خون در آلت تناسلی را نفوذپذیرتر می‌کنند. توجه به خواص گشادکنندگی عروق نیترات‌ها، پایه و اساس بسیاری از داروهای اختلال نعوظ امروزی است.

گوجه فرنگی و گریپ فروت را به رژیم غذایی خود اضافه کنید

لیکوپن، یک ماده مغذی گیاهی فراوان در گوجه فرنگی و گریپ فروت است که نقش مفیدی در بهبود جریان خون نیز دارد. به‌عنوان یک درمان خانگی نعوظ، سعی کنید مقداری گوجه فرنگی و گریپ فروت را با روغن زیتون و پنیر نرم (مانند پنیر موزارلا یا پنیر فتا) به سالاد خود اضافه کنید. به یاد داشته باشید که لیکوپن با مصرف غذاهای چرب بهتر جذب می‌شود.

کافئین مصرف کنید

نعوظ به‌ دلیل گردش خون خوب در داخل و خارج از آلت تناسلی، ایجاد و حفظ می‌شود. کافئین یکی از موادی است که گردش خون را افزایش می‌دهد، پس می‌توانید به نوشیدن قهوه صبحگاهی خود با خیال راحت ادامه دهید.

به اندازه کافی بخوابید

مهم است که هر شب حداقل 6 تا 8 ساعت بخوابید. خواب منظم و سالم برای رفع اکثر مشکلات مانند استرس، تنش و حفظ سلامت عمومی بدن موثر است. توصیه می‌شود که مردان در صورت امکان شب کار نکنند، زیرا برنامه خواب کامل آن‌ها مختل می‌شود و در معرض خطر ابتلا به اختلال نعوظ قرار می‎گیرند. همچنین افرادی که از اختلالات خواب، دیابت و فشار خون بالا رنج می‌برند، به ‌دلیل سطح پایین تستوسترون با مشکلات مشابهی روبه‌رو هستند.

استرس خود را مهار کنید

استرس و اضطراب اغلب با اختلال نعوظ مرتبط هستند. مطالعه‌ای در سال 2019 نشان داد که استرس یکی از دلایل اصلی اختلال نعوظ، اضطراب و افسردگی است. پس اگر می‌خواهید از درمان خانگی نعوظ بهتر نتیجه بگیرید، توصیه می‌کنیم استرس روزانه خود را کاهش دهید.

سوالات متداول

آیا امکان درمان خانگی نعوظ وجود دارد؟

بله، با استفاده از روش‌هایی که در این مقاله توضیح دادیم از جمله تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی، می‌توان این بیماری شایع در مردان را درمان کرد.

آیا اختلال نعوظ نشانه بیماری دیگری است؟

بله، اختلال نعوظ اغلب نشان‌دهنده مشکل دیگری در سلامت فرد است.

آیا افزایش سن باعث اختلال نعوظ می‌شود؟

افزایش سن باعث اختلال نعوظ نمی‌شود، اما این مشکل در مردان مسن‌تر شایع‌تر است.

سخن نهایی

اگر به اختلال نعوظ مبتلا هستید، باید بدانید که امکان درمان آن کاملا وجود دارد. پس سعی کنید هنگام مراجعه به پزشک احساس اضطراب یا خجالت نداشته باشید. از طرفی می‌توانید از روش‌های مختلف درمان طبیعی نعوظ استفاده کنید که شامل حفظ یک سبک زندگی سالم با ورزش منظم، خوردن غذاهای سالم در مقادیر مناسب و ترک عادت‌های مضر مانند سیگارکشیدن می‌شوند.

همچنین توصیه می‌کنیم اگر برای بیماری‌های زمینه‌ای مانند چاقی، دیابت، فشار خون و افزایش سطح انسولین در خون دارو مصرف می‌کنید، آن را حتما با پزشک خود در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان