مزایا داشتن رابطه جنسی برای سلامتی

فواید رابطه جنسی

در قلمرو تجربیات انسانی، پدیده‌های کمی هستند که با قدرت خود می‌توانند علاوه‌بر جسم، روح ما را تسخیر کنند و حواس ما را به‌شدت، بیدار سازند. رابطه جنسی مدت‌ها است که به‌عنوان نیرویی عمیق و دگرگون‌کننده در زندگی انسان‌ها موردتوجه و بحث قرار گرفته است. بااین‌حال، فراتر از لذت خالصی که رابطه به انسان هدیه می‌کند، فواید پنهانی در دل این عمل نهفته است که جادوی خود را بر بدن، قلب و ذهن اعمال می‌کند. درواقع، رابطه جنسی یک جنبه اساسی از زندگی انسان است و مزایای آن تنها به لذت جسمی محدود نمی‌شود.

تجربه یک رابطه جنسی عاشقانه می‌تواند حال عمومی و سلامت بدن را که شامل جنبه‌های فیزیکی، فکری، عاطفی، روانی و اجتماعی می‌شود، تضمین کند. در این مقاله فواید رابطه جنسی را بررسی خواهیم کرد، اثرات مثبت آن بر سلامت روان را نشان خواهیم داد و با طرح پرسش درباره مسئله خودارضایی، مضرات یک رابطه جنسی پرخطر را موردبحث قرار خواهیم داد.

فواید رابطه جنسی برای سلامتی

رابطه جنسی چگونه می‌تواند برای بدن مفید باشد؟

آیا می‌دانستید که فعالیت جنسی منظم می‌تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند؟ از مزایای داشتن رابطه جنسی منظم، تولید آنتی‌بادی‌هایی است که برای مبارزه با عفونت‌ها و بیماری‌ها ضروری هستند. تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که به‌طور مکرر رابطه جنسی دارند، سطوح بالاتری از ایمونوگلوبولین A (IgA) (یک آنتی‌بادی است که نقش مهمی در محافظت در برابر بیماری‌های رایج مانند سرماخوردگی و آنفولانزا ایفا می‌کند) دارند؛ بنابراین، رابطه جنسی نه‌تنها باعث لذت می‌شود، بلکه سیستم دفاعی طبیعی بدن شما را نیز تقویت می‌کند. در موارد زیر به هر یک از فواید رابطه جنسی به طور جداگانه پرداخته‌ایم.

 • تاثیرات جسمی (physical): فعالیت جنسی منظم می‌تواند تأثیرات مثبت فراوانی بر سلامت جسمانی افراد داشته باشد. اولاً، این فعالیت به‌عنوان نوعی ورزش عمل می‌کند در حقیقت تجربه چنین فعالیتی ضربان قلب را افزایش می‌دهد و مانند یک ورزش تمام‌عیار باعث کالری‌سوزی در بدن می‌شود. علاوه‌براین، صمیمیت جنسی باعث ترشح اندورفین می‌شود.
 • این هورمون‌های طبیعی که مسئولیت شادی و احساس خوب را در بدن به‌عهده دارند، درد را کاهش می‌دهند و شادی را تضمین می‌کنند. همچنین مطالعات زیادی نشان می‌دهند که فعالیت جنسی منظم می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن منجر شود و با بهبود سلامت قلب و عروق، طول عمر را افزایش دهد.
 • تاثیرات روحی (intellectual): در کمال تعجب، درگیرشدن در فعالیت جنسی می‌تواند مزایای روحی نیز داشته باشد. ترشح اندورفین در طول رابطه جنسی می‌تواند عملکرد شناختی را بهبود ببخشد و کارکرد ذهنی را افزایش دهد. علاوه‌برآن، یک رابطه سالم، حس ارتباط و صمیمیت با شریک زندگی را تقویت می‌کند و با ایجاد فرصت برای بیان احساس و شکل‌گیری مکالمات مشترک، روان شما را آسوده می‌کند.
 • فواید عاطفی سکس (emotional): صمیمیت جنسی نقش مهمی در بهبود مسائل عاطفی دارد. درواقع تنها با یک نزدیکی جسمی است که نزدیکی روح ممکن می‌شود و احساس زیبا و مقدس عشق، اعتماد و صمیمیت را تقویت می‌کند. فعالیت جنسی منظم باعث ترشح اکسی‌توسین می‌شود که اغلب به اسم «هورمون عشق» معروف است و با تقویت احساس وابستگی و عمیق‌ترشدن ارتباطات عاطفی رضایت شما از رابطه را افزایش می‌دهد. رضایت در  به بیرون از اتاق نیز تسری پیدا می‌کند و به‌طور مستقیم با افزایش عزت‌نفس و رضایت کلی از زندگی مرتبط است.
 • فواید رابطه جنسی و تاثیرات روانی آن (psychological): فعالیت جنسی تأثیر بسزایی بر سلامت روانی افراد دارد. این فعالیت با کاهش سطح کورتیزول و تقویت آرامش، استرس و اضطراب را کاهش می‌دهد. با تبدیل فعالیت جنسی به یک روتین هفتگی، می‌توانید کیفیت خواب خود را بهبود ببخشید و از خطر افسردگی در امان بمانید. علاوه‌برآن، ترشح اندورفین و سایر مواد شیمیایی عصبی در طول رابطه جنسی می‌تواند خلق‌وخو را بهبود ببخشد و احساس شادی را تقویت کند.
 • تاثیرات اجتماعی سکس (social): صمیمیت جنسی نقشی حیاتی در ایجاد و حفظ روابط دارد. یک رابطه جنسی سالم و عاشقانه می‌تواند پیوند عاطفی بین شرکای جنسی را تقویت کند و منجر به افزایش رضایت از رابطه شود. این رضایت نیز درواقع به تقویت حس تعلق و پذیرش در اجتماع منجر می‌شود و کیفیت تعاملات اجتماعی را تا حد خوبی ارتقا می‌دهد.
مفید بودن رابطه جنسی برای بدن

رابطه جنسی چگونه می‌تواند برای سلامت روان شما مفید باشد؟

وقتی صحبت از فواید رابطه جنسی می‌شود، جسم و بدن هر دو در مرکز توجه قرار می‌گیرد. بااین‌حال، مزایای قابل‌توجه این عمل، بسیار فراتر از حوزه لذت و ارتباط عاطفی است. رابطه جنسی یک فرآیند لذت بخش است و باید اصول رابطه زناشویی موفق را یاد گرفت. بدن انسان فواید متعددی را از انجام این کار دریافت می‌کند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

بهبود سلامت قلب و عروق از فواید رابطه جنسی

آماده باشید تا ضربان قلب خود را به‌خاطر سلامت قلب و عروق خود بیشتر کنید. فعالیت جنسی نوعی ورزش است که ضربان قلب و گردش خون را افزایش می‌دهد و سلامت کلی قلبی عروقی را بهبود می‌بخشد. فعالیت جنسی منظم با کاهش خطر بیماری قلبی، کاهش فشارخون و کاهش چربی بد خون مرتبط است؛ بنابراین، در رابطه جنسی، نه‌تنها لذت زیادی را تجربه می‌کنید، بلکه به قلب خود نیز اهمیت می‌دهید.

هورمون‌های احساس خوب و شادی را آزاد می‌کند

خود را آماده کنید تا پُر از احساس خوب باشید؛ زیرا فعالیت جنسی باعث ترشح هورمون‌های مرتبط با احساس خوب می‌شود. اندورفین‌ها که اغلب به‌عنوان مُسکّن‌های طبیعی از آن‌ها یاد می‌شود، در حسین رابطه در بدن شما فعال می‌شود و استرس، اضطراب و حتی درد را کاهش می‌دهد. دوپامین که به‌عنوان انتقال‌دهنده عصبی لذت شناخته می‌شود، در مغز شما فعال می‌شود و احساس رضایت را برای شما به ارمغان می‌آورد. علاوه‌براین، اکسی‌توسین، هورمون پیوند و ارتباط است که صمیمیت عاطفی را تقویت می‌کند و به ایجاد احساس اعتماد و رضایت منجر می‌شود.

مزایای داشتن رابطه جنسی

کیفیت خواب را افزایش می‌دهد

اگر خواب خوب ندارید، فعالیت جنسی را در برنامه روزانه خود بگنجانید. ترشح اکسی‌توسین و سایر هورمون‌ها در طول رابطه جنسی باعث آرامش می‌شود، سطح استرس را کاهش می‌دهد و می‌تواند به طور قابل‌توجهی کیفیت خواب را بهبود ببخشد. صمیمیت و فعالیت فیزیکی درگیر در رابطه جنسی می‌تواند منجر به خواب عمیق‌تر و آرام‌تر شود؛ بنابراین، فواید رابطه جنسی را دست‌کم نگیرید.

تسکین درد از فواید رابطه جنسی

اگر خانم هستید و در زمان قاعدگی سردرد یا دردهای شکمی قاعدگی را تجربه کردید، درمان طبیعی را در فعالیت‌های جنسی پیدا کنید. ترشح اندورفین در طول رابطه جنسی به‌عنوان یک مُسکّن قوی عمل می‌کند و شما را به‌طور موقت از انواع مختلف ناراحتی‌ها خلاص می‌کند. این مسکن‌های طبیعی می‌توانند به کاهش سردرد، درد عضلانی و حتی درد مزمن کمک کنند؛ بنابراین، قبل‌از انتخاب قرص، تسکین بالقوه‌ای را که در قلمرو لذت جنسی نهفته است، کشف کنید.

آیا خودارضایی مفید است؟

خودارضایی که امروزه به‌صورت بیان طبیعی و ذاتی تمایلات جنسی معنا می‌شود، در جامعه پزشکی به‌عنوان یک فعالیت ایمن و سالم برای مردان و زنان پذیرفته شده است. حتی بسیاری از کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که خودارضایی می‌تواند اثرات مثبتی بر سلامت و روابط جنسی داشته باشد. بااین‌حال، مواردی وجود دارد که در برخی افراد ممکن است با تبدیل‌شدن به یک رفتار افراطی، عملکرد روزانه را مختل کند و یا بر مسئولیت‌ها و روابط، تأثیر منفی بگذارد. در چنین مواردی، توصیه می‌شود که افراد به‌دنبال راهنمایی از یک درمانگر جنسی باشند.

یک پزشک یا مشاور واجد شرایط می‌تواند درمان مناسب را امکان‌پذیر کند و با پیشنهاد استراتژی‌هایی برای کمک به مدیریت و تنظیم رفتار جنسی فرد، تعادل در زندگی را تضمین کند.

مضرات نداشتن رابطه جنسی

پرهیز از رابطه جنسی برای مدت طولانی می‌تواند مضرات خاصی داشته باشد. اولاً، عدم فعالیت جنسی می‌تواند منجر به افزایش سطح استرس و کاهش ترشح اندورفین شود که برای حفظ خلق‌وخوی مثبت ضروری است. علاوه‌برآن، عدم تحرک جنسی می‌تواند به احساس تنهایی، فقدان صمیمیت و فشار احتمالی در روابط عاشقانه منجر شود.

همچنین، نداشتن طولانی‌مدت رابطه جنسی ممکن است منجر به کاهش حس اعتمادبه‌نفس جنسی و کاهش توانایی فرد در برقراری ارتباط با بدن و نیازهای خود در یک رابطه شود. موارد زیر فقط بخشی از مضرات نداشتن رابطه را نشان می‌دهند:

 • افزایش سطح استرس؛
 • کاهش صمیمیت و ارتباط عاطفی؛
 • خطر ناامیدی جنسی؛
 • کاهش ترشح هورمون‌های احساس خوب؛
 • تأثیر بالقوه بر عزت‌نفس؛
 • محدودیت در کشف نیازها و تمایلات؛
 • افزایش خطر اختلال عملکرد جنسی؛
 • فرصت‌های محدود برای بیان نیازهای عاشقانه روحی و روانی.

مزایای رابطه جنسی در مردان

فایده سکس، طیف وسیعی از فواید را به‌طور خاص برای سلامت مردان به ارمغان می‌آورد. فعالیت جنسی منظم با کاهش خطر سرطان پروستات مرتبط است. همچنین می‌تواند به حفظ سطح تستوسترون سالم و بهبود نعوظ کمک کند. علاوه‌براین، تجربه فعالیت‌های جنسی می‌تواند باعث خواب بهتر، کاهش سطح استرس و بهبود سلامت کلی قلب و عروق شود. به لیست زیر نگاه کنید و در یک نگاه از فایده سکس برای مردان باخبر شوید. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله چگونه می‌توان میل جنسی مردان را افزایش داد؟ را برای مطالعه پیشنهاد می‌دهیم

فایده سکس
 • بهبود سلامت قلب و عروق؛
 • کاهش استرس؛
 • تقویت سیستم ایمنی؛
 • تسکین درد؛
 • تعادل هورمونی؛
 • بهبود کیفیت خواب؛
 • افزایش عزت‌نفس و بهبود تصویر از خود؛
 • پیوند و ارتباط عاطفی؛
 • سلامت پروستات؛
 • سلامت روحی و روانی.

مزایای رابطه جنسی در زنان

مزایای داشتن رابطه جنسی تنها به مردان محدود نمی‌شود. فعالیت جنسی،  مزایای منحصربه‌فردی را برای سلامت زنان نیز فراهم می‌کند. فواید رابطه جنسی به‌گونه‌ای است که می‌تواند درد قاعدگی را کاهش دهد و علائم سندرم پیش‌از قاعدگی (PMS) را به حداقل‌ترین حالت برساند. همچنین می‌تواند عضلات کف لگن را تقویت کند که برای کنترل مثانه و رضایت جنسی ضروری است. همچنین، فعالیت جنسی به بهبود سلامت واژن منجر می‌شود و جریان خون در این ناحیه را افزایش می‌دهد. موارد زیر به‌اختصار نشان می‌‌دهند که فواید رابطه جنسی برای زنان چه مواردی هستند:

 • بهبود قدرت باروری؛
 • بهبود کنترل مثانه؛
 • کاهش بی‌اختیاری ادرار؛
 • تقویت عضلات لگن؛
 • ازبین‌رفتن خشکی واژن؛
 • تسکین دردهای قاعدگی و دوره PMS؛
 • محافظت در برابر ابتلا به اندومتریوز یا رشد بافت خارج از رحم.

سوالات متداول

آیا رابطه جنسی می‌تواند برای افراد مسن مفید باشد؟

بله، رابطه جنسی می‌تواند برای افراد مسن نیز مفید باشد. تجربه فعالیت‌های جنسی برای این افراد می‌تواند به بهبود روابط عاطفی، حفظ سلامت جسمانی و تقویت روابط عاشقانه حتی در سنین بالاتر کمک کند. همچنین سلامت قلب و عروق را بهبود می‌بخشد، عملکرد سیستم ایمنی را تقویت می‌کند و سلامت روانی را افزایش دهد. علاوه‌براین، صمیمیت جنسی می‌تواند حس ارتباط و نزدیکی عاطفی را تقویت کند که به‌ویژه در سنین بالا و مواجهه با تغییرات مختلف زندگی نقش بسیار زیادی دارد.

آیا رابطه جنسی خطر هم دارد؟

درحالی‌که فعالیت جنسی توافقی عموماً ایمن و مفید است، اولویت‌دادن به سلامت جنسی و انجام اقدامات احتیاطی ضروری است. برای جلوگیری از عفونت‌های مقاربتی و بارداری ناخواسته، داشتن رابطه جنسی ایمن بسیار مهم است. معاینات منظم زیر نظر متخصصان مراقبت‌های بهداشتی نیز برای رفع هرگونه نگرانی یا بحث در مورد گزینه‌های پیشگیری از بارداری توصیه می‌شود. ارتباط و رضایت متقابل بین شرکای جنسی برای تضمین یک تجربه جنسی مثبت و راحت ضروری است.

20 نکته برای افزایش لذت جنسی

گاهی انجام بعضی از کار‌های ساده می‌‌تواند به داشتن رابطه جنسی عالی کمک کند و بی‌میلی جنسی را کاهش دهد. افزایش لذت جنسی حتما مقدماتی دارد. در ادامه به چند نکته برای افزایش لذت جنسی اشاره می‌‌کنیم.

 • کنترل استرس: یکی از عوامل مخرب توانایی و عملکرد جنسی به‌ویژه در آقایان، استرس و نگرانی زیاد روزمره است که سبب تمرکز نداشتن در رابطه‌ می‌‌شود. به بیان دیگر، استرس کاهنده انرژی و توان ذهنی و روانی است، عاملی که رابطه جنسی به آن گره خورده است.  
 • ورزش: فعالیت جسمی‌ در آقایان سبب تقویت عضلات، شادابی، افزایش قدرت فیزیکی و توان جنسی آنان می‌‌شود. ورزش می‌‌تواند در تنظیم انزال و ارگاسم مؤثر باشد. ورزش در بانوان هم سبب ترشح سروتونین، بهبود عملکرد هورمون‌ها و تجربه لذت جنسی بیشتری می‌‌شود.
 • خواب کافی: بدن برای بازسازی، تجدید قوا و تنظیم هورمون‌ها نیازمند خواب کافی است. همچنین، خواب کافی به بهبود سیستم گردش خون کمک می‌‌کند و در نتیجه انرژی کافی برای فعالیت جنسی فراهم می‌‌شود و عملکرد جنسی بهبود می‌‌یابد.
 • آموزش و خواندن: درباره عمل، رابطه و فرایند‌های جنسی بیاموزید و بخوانید. چون دانستن آن‌چه رخ می‌‌دهد در داشتن رابطه جنسی عالی، کنترل بهتر عملکرد جنسی و بهبود روند آن اثرگذار است.
 • افزایش صمیمیت: افزایش احساس نزدیکی از لحاظ روانی در همسران، سبب تمایل به لمس و نوازش، هم‌آغوشی، گفت‌وگو و صرف وقت با هم می‌‌شود. پس بهتر است در رابطه موضوعی را حل‌نشده باقی نگذارید و دلخوری‌ها را حتما برطرف کنید. این‌ مسائل سبب گشودگی احساسی همسران و انجام رابطه‌ای لذت‌بخش می‌‌شود.
 • تنوع دادن به رابطه: انسان تنوع را دوست دارد. پس برای جلوگیری از یکنواختی، بهتر است همه ابعاد رابطه (آرایش، لباس، فضا، زمان، پوزیشن) را تغییر دهید.
 • شناخت نقاط حساس بدن: این نقاط هم مشترک و هم اختصاصی هستند. در بانوان گردن، لب، بالای ناحیه شرمگاهی، قسمت داخلی ران‌ها، گوش‌ها، قسمت داخلی بازوها، انگشتان دست‌وپا، کف پا، باسن و کمر و لب‌های ناحیه تناسلی و در مردان نقطه اِف یا فرنولوم (در زیر آلت تناسلی) و نقطه پرینیوم (یا پرینه، ناحیه بین مقعد و پروستات) نقاط تحریک‌پذیرند.
 • پیش‌نوازی: پیش‌نوازی هیچ حدومرزی ندارد و می‌‌تواند از صبح شروع شود، با چند بوسه عاشقانه پس از بیدارشدن همسر، یا دوش‌گرفتن دو نفره اما بدون سکس یا ارسال پیامک‌های عاشقانه در روز (پیش‌نوازی صرفا نوازش و لب‌گرفتن نیست). داشتن رابطه جنسی عالی برای بانوان، مشروط به پیش‌نوازی صبورانه است.
 • پوزیشن‌های جنسی: تغییر پوزیشن در رابطه جنسی به معنای تحریک نقاط مختلف بدن و اندام جنسی است. قرار نیست صرفا اعضای جنسی باهم ارتباط داشته باشند، بلکه تماس و درگیرشدن دست‌ها، لب‌ها و همه اعضای بدن مهم است.
 • گفت‌وگو: نکته طلایی درباره بانوان این است که آنان با گوش و شنیدن (صحبت‌هایی از جنس معاشقه، احساسی و جنسی) عاشق می‌‌شوند. به‌همین علت بسیار مهم است که پیش و پس از رابطه با همسرتان درباره خیال‌پردازی‌های جنسی و آنچه در سکس دوست دارید انجام دهید، صحبت کنید. همچنین پس از پایان کار از لذت‌بخش بودن رابطه بگویید و از همسرتان سپاس‌گزاری کنید.
 • استفاده از محصولات زناشویی: برخی از بانوان از دردناک بودن سکس شکایت دارند که می‌‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، مانند عفونت‌ها، اندومتریوز و خشکی واژن، زخم دهانه رحم، زگیل ناسلی، یائسگی. در چنین مواردی هرچند برای پیگیری و درمان ریشه‌ای نیاز به مراجعه به پزشک است، اما می‌‌توان با استفاده از ژل‌های لوبریکانت درد را کنترل کرد و ارگاسم را چشید. انواع روان‌کننده‌های سیلیکونی، روغنی (طبیعی مانند نارگیل و زیتون و مصنوعی مثل وازلین)، مبتنی بر آب، گلیسیرین‌دار و بدون گلیسیرین (محلول در آب)، در بازار به‌فروش می‌‌رسند.
 • تمرین‌های کگل: بانوان برای تقویت عضلات کف لگن نیازمند انجام تمرین‌های ویژه‌ای هستند. این تمرین‌ها به داشتن رابطه جنسی بهتر، تماس بیشتر و تحریک واژن کمک می‌‌کند.
 • بیان خیال‌پردازی‌های جنسی: آدم‌ها فانتزی‌های جنسی متفاوتی دارند که سبب تحریک و برانگیختگی آنان می‌‌شود. بازگوکردن این خیال‌پردازی‌ها به طرف مقابل و تلاش برای تحقق آن رؤیاها نقش برجسته‌ای در داشتن رابطه جنسی عالی دارد. همچنین داشتن فانتزی جنسی سبب هیجان رابطه، جلوگیری از یک‌نواختی و کاهش استرس می‌‌شود.
 • به تأخیر انداختن ارگاسم و انزال: در رابطه جنسی رضایت‌بخش، دو طرف همه فراز و فرودهای جنسی را تجربه می‌‌کنند. در نتیجه زمان عنصری تعیین‌کننده محسوب می‌شود و مهم است که رابطه به‌قدر کافی طول بکشد، به‌ویژه بانوان به زمان بیشتری برای تجربه‌ای خوشایند نیاز دارند. همچنین آرامش و شتاب‌نداشتن به درمان زودانزالی کمک می‌‌کند. برای جلوگیری از این موضوع روش‌های مختلفی (دارودرمانی، روان‌درمانی و استفاده از اسپری و ژل‌های تأخیری) وجود دارد. همچنین، تکنیک توقف ‌و فشار هم بسیار مؤثر است (در زمان رابطه جنسی به‌محض اینکه حس انزال به مرد دست می‌‌دهد، رابطه را متوقف کند و آلت جنسی خود را نگه دارد و پس از از بین رفتن حس انزال، دوباره رابطه از سرگرفته می‌‌شود).
 • استفاده از مکمل‌های غذایی: مواد معدنی برای بدن ضروری هستند، به‌ویژه روی، منیزیم و آهن در عملکرد جنسی مردان مؤثرند. روی از پیش‌سازهای هورمونی تستوسترون است و به درمان انزال‌ زودرس کمک می‌‌کند. همچنین، منیزیم سبب تقویت انقباض عضلات می‌‌شود و آهن فراهم‌کننده انرژی کافی و تسهیل خون‌رسانی به اندام‌ها است. مواد غذایی مانند خرما، انجیر، گردو، عسل و شکلات تلخ سرشار از مواد مفیدند. زعفران، غذاهای دریایی، بروکلی، زنجبیل و سیاه‌دانه از گرم‌کننده‌های جنسی هستند.
 • پذیرش ظاهر و بدن: احساس ناخوشایند نسبت به بدن (چهره، قد، وزن، هیکل)، سبب کاهش تمایل و محدودیت عملکرد جنسی فرد می‌‌شود. به بیان دیگر برای داشتن رابطه جنسی عالی و افزایش لذت جنسی، بهتر است با بدن خود آشتی کنیم و آن‌را همان‌گونه‌ که هست، بپذیریم. بی‌شک اگر نتوانیم رابطه خوبی با بدنمان برقرار کنیم، در لذت‌ از رابطه جنسی هم دچار مشکل خواهیم شد.
 • ترک سیگار: استعمال دخانیات تأثیری منفی بر سیستم گردش خون دارد و عملکرد قلب ‌و عروق و گردش خون در کیفیت رابطه جنسی انکارناپذیر است. بی‌تردید با قطع اصولی سیگار، انرژی و تمایل جنسی بهبود خواهد یافت.
 • سکس‌تراپی: گره‌هایی وجود دارد که صرفا به دست متخصصان کاردان (سکس‌تراپیست) باز می‌‌شود، کمک‌ تخصصی در افزایش لذت جنسی همسران مؤثر است.
 • دارودرمانی: گاهی باید با تجویز پزشک از دارو برای افزایش میل جنسی خود بهره ببرید. مثلا بانوان پس از زایمان یا در زمان یائسگی، می‌‌توانند از داروها استفاده کنند.

سخن پایانی

سلامت جنسی نه‌تنها شامل لذت جسمانی است، بلکه طیف وسیعی از فواید را دارد که بر جسم و روح انسان تأثیر می‌گذارد. تجربه رابطه جنسی سالم و توافقی باعث ارتقای سلامت جسمی، فکری، عاطفی، روانی و اجتماعی می‌شود. از ترشح اندورفین و کاهش سطح استرس گرفته تا تقویت روابط و بهبود سلامت روان، فواید رابطه جنسی غیرقابل‌انکار است.

درک تأثیر عمیق سلامت جنسی بر زندگی، این امکان را می‌دهد که سلامت جنسی خود را در اولویت قرار دهید و در گفتگوهای تعاملی و صادقانه در موردنیازها و خواسته‌های خود شرکت کنید. با پذیرش یک رویکرد سالم و توافقی در حوزه رابطه جنسی، می‌توانید روابط سالم را تقویت کنید و لذت و ارتباطی را که این عمل به زندگی شما می‌آورد، با آغوش باز بپذیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان