همه آنچه که باید درباره انزال زودرس و اختلال در نعوظ بدانید

علت زود شل شدن نعوظ و آلت تناسلی

اختلالات جنسی از مشکلات رایجی هستند که در سراسر جهان وجود دارند و هر زن و مردی در طول عمر خود ممکن است با آن‌ها مواجه شود. انزال زودرس می‌شود کیفیت رابطۀ جنسی بین زوجین پایین بیاید و طرفین رابطه از آن راضی نباشند و حتی میل خود را به برقراری رابطۀ جنسی از دست بدهند.

بنابراین درصورت مواجهه با آن‌ها باید برای کنترل و درمانشان اقدامات لازم انجام شود. از میان اختلالات جنسی مختلف، شل‌شدن نعوظ و زودانزالی مردان از موارد رایجی هستند که در این مقاله قصد داریم به بررسی هر یک از آن‌ها، علت زود شل شدن نعوظ و انزال زودرس و شیوه‌های درمانشان بپردازیم.

زود شل شدن نعوظ یعنی چه؟

نعوظ یک پدیدۀ فیزیکی در بدن مردان است که طی آن آلت تناسلی آن‌ها بزرگ و سفت می‌شود. دلیل این امر هیجانات زیاد، تحریک جنسی فرد و مجموعه‌ای از دلایل فیزیکی و روانی است که منجر به افزایش گردش خون در ناحیۀ تناسلی و در نتیجه نعوظ یا برخاستن آلت تناسلی می‌شود.

زمانی که به دلایل مختلف در این فرایند اختلالی ایجاد شود، نعوظ کامل اتفاق نمی‌افتد یا به‌سرعت از دست می‌رود. به چنین مشکلی، شل شدن آلت تناسلی یا زود خوابیدن نعوظ می‌گویند که برای درمان آن نخست باید با دلایل وقوعش آشنا شد.

علت زود شل شدن نعوظ

علت زود شل شدن نعوظ چیست؟

این مشکل ممکن است در برخی افراد دائمی و همیشگی باشد و در برخی افراد به دلایل خاصی رخ بدهد. به‌طورکلی علت زود شل شدن نعوظ را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

ازبین‌رفتن تحریک

تحریک جنسی مسئله‌ای است که هم به عوامل فیزیکی مرتبط است هم روحی و ذهنی. بنابراین توقف هیجان و تحریک به دلایل مختلف می‌تواند باعث زود خوابیدن نعوظ فرد بشود.

کاهش جریان خون در آلت تناسلی

نقش جریان خون و فشار خون در نعوظ یک نقش مهم و کلیدی است. در طول نعوظ وریدهای موجود در آلت تناسلی با فشرده‌شدن، جریان خون را محدود می‌کنند تا فشار لازم در ناحیه ایجاد شود و تحریک و نعوظ به‌طور کامل انجام شود. وقتی جریان خون و فشار خون در آلت تناسلی کاهش بیابد، نعوظ از دست می‌رود.

اضطراب اصلی‌ترین علت زود شل شدن نعوظ

اضطراب یکی دیگر از عوامل موثر بر شل‌شدن نعوظ است که مشکلات رابطه، اولین تجربۀ رابطۀ جنسی، اختلال اضطراب، فشارهای مختلف زندگی، افسردگی، ناتوانی در تحریک‌شدن، کمبود اعتمادبه‌نفس و… همگی می‌توانند دلایل بروز آن باشند.

بیماری‌های مزمن

برخی بیماری‌های مزمن مثل فشارخون، بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت و امثالهم می‌تواند بر شرایط عروقی و عصبی فرد اثر بگذارند و در نتیجه نعوظ او را دچار مشکل کنند. وزن بالا و سبک زندگی ناسالم نیز به تشدید هر یک از این موارد کمک می‌کند و می‌تواند علت زود شل شدن نعوظ باشد.

مصرف الکل و دخانیات

از دیگر مواردی که جزو دلایل شل شدن آلت تناسلی به شمار می‌رود مصرف الکل و دخانیات به‌ویژه سیگار است که می‌تواند باعث آسیب‌دیدن رگ‌های خونی شود و بر جریان خون اثر بگذارد.

چه چیزی باعث شل‌شدن آلت تناسلی و انزال زودرس می‌شود؟

مصرف برخی داروها

مصرف بعضی از داروها به‌دلیل عوارضی که دارند می‌توانند در عملکرد جنسی فرد اثر منفی بگذارند. این داروها شامل مواردی مثل داروهای ضدافسردگی، داروهای فشارخون، آنتی‌آندروژن‌ها و… است که درصورت ایجاد اختلال در نعوظ فرد باید برای حل مسئله با پزشک خود مشورت کند.

درمان زود شل شدن نعوظ

با بررسی علت زود شل شدن نعوظ می‌توان دریافت که برای درمان آن نخست باید آن را در فرد ریشه‌یابی کرد، سپس از مجموعه‌ای از عوامل برای درمان شلی نعوظ استفاده کرد. این عوامل شامل درمان‌های دارویی، تغییر سبک زندگی و دریافت مشاوره‌های روان‌درمانی است.

 • درمان دارویی

برای درمان شلی نعوظ و زودانزالی مردان ابتدا باید به اورولوژیست مراجعه کرد. متخصص پس‌از بررسی مشکل ممکن است برخی داروها را برای بهبود وضعیت نعوظ فرد تجویز کند. برای مثال ویگرکس پلاس، روغن خراطین و آوانافیل دو مورد از این داروها هستند. مطالعه مقاله بهترین قرص های تاخیری هم برای پیدا کردن راهکار خالی از لطف نیست.

 • تغییر سبک زندگی

داشتن یک سبک زندگی سالم می‌تواند به درمان شلی نعوظ بسیار کمک کند. ترک دخانیات و الکل، ورزش و داشتن وزن متعادل، رژیم غذایی سالم و مقوی، کنترل اضطراب و… از مواردی هستند که می‌توانند بسیار موثر و مفید باشند.

 • دریافت مشاوره‌

روان‌درمانی از دیگر روش‌های درمان زود شل شدن نعوظ است که می‌تواند به کاهش فشارهای روحی و اضطرابی فرد کمک بسیاری کند و در بهبود عملکرد جنسی او اثرگذار باشد.

انزال زودرس چیست؟

زودانزالی نوع دیگری از اختلال در عملکرد جنسی است که باعث می‌شود مرد خیلی زودتر از آنچه خودش یا شریک زندگی‌اش انتظار دارد به انزال برسد. انزال این افراد معمولاً در محدودۀ زمانی نرمال نیست و عمدتاً قبل‌از دخول یا کمی بعداز آن اتفاق می‌افتد.

در چنین شرایطی فرد ممکن است دچار نوعی شرم و سرخوردگی شود و اعتمادبه‌نفسش را در رابطه از دست بدهد. عوارض روحی زودانزالی مردان گاهی باعث می‌شود صمیمت و بُعد عاطفی رابطه‌شان نیز آسیب ببیند؛ به‌همین‌دلیل درمان آن مسئلۀ مهمی است.

انواع زودانزالی مردان

زودانزالی را در یک نگاه کلی می‌توان به دو نوع تقسیم کرد که عبارت‌اند از:

 • زودانزالی اولیه: در نوع اولیه، زودانزالی از ابتدا با فرد است و در اولین رابطۀ جنسی نیز اتفاق می‌افتد که برخی به آن زودانزالی مادام‌العمر نیز می‌گویند.
 • زودانزالی ثانویه: در نوع ثانویه فرد فعالیت جنسی نرمالی دارد اما به‌مرور این مشکل برایش ایجاد می‌شود که می‌تواند منشاء روانی یا فیزیکی داشته باشد. به این نوع زودانزالی، زودانزالی اکتسابی نیز گفته می‌شود.
دلایل انزال زودرس چیست؟

دلایل انزال زودرس چیست؟

در ایجاد زودانزالی مردان عوامل مختلفی می‌توانند دخیل باشند که می‌توان آن‌ها را به دو دسته تقسیم کرد: دلایل فیزیکی و شیمایی و دلایل عاطفی و روانی. در ادامه به بررسی هر یک از این موارد خواهیم پرداخت.

دلایل فیزیکی و شیمیایی

این دلایل معمولاً مربوط به آن دسته از مسائل جسمانی است که می‌تواند بر روی نعوظ و انزال فرد تاثیر بگذارد و برخی از شایع‌ترین انواع آن عبارت‌اند از:

 • وجود مشکل در هورمون‌هایی که در رابطۀ جنسی نقش تعیین‌کننده دارند، مثل اکسی توسین؛
 • پایین بودن سطح مواد شیمیایی مغز که در هیجانات و میل جنسی نقش پررنگی دارند مثل سروتونین یا دوپامین؛
 • حساس‌بودن بیش‌ازحد آلت تناسلی به تحریک‌شدن.
 • بیماری قلبی؛
 • گرفتگی عروق خونی (آترواسکلروز)؛
 • کلسترول بالا؛
 • فشار خون بالا؛
 • دیابت؛
 • چاقی؛
 • سندرم متابولیک (وضعیتی که باعث افزایش فشار خون، انسولین، کلسترول خون و تجمع چربی بدن در اطراف کمر می‌شود.)
 • بیماری پارکینسون؛
 • اسکلروز چندگانه؛
 • داروهای تجویزی خاص؛
 • مصرف تنباکو؛
 • بیماری پیرونی یعنی ایجاد بافت اسکار در داخل آلت تناسلی؛
 • اعتیاد به الکل و مصرف مواد مخدر؛
 • اختلالات خواب؛
 • درمان سرطان پروستات یا بزرگ‌شدن پروستات؛
 • جراحی‌ها یا آسیب‌هایی که بر ناحیه لگن یا نخاع اثر می‌گذارند.
 • سطح تستوسترون پایین.

دلایل عاطفی و روانی

این دسته از دلایل خارج از محدودۀ جسم است و به مسائل و چالش‌های روحی و روانی برمی‌گردد که می‌تواند در هر فرد به یک شکل خود را بروز دهد. این دلایل عبارت‌اند از:

 • داشتن اضطراب که می‌تواند به دلایل مختلفی مثل هیجان یا تحریک بیش‌ازحد، اولین رابطه جنسی، داشتن رابطه جنسی بعداز مدت طولانی، جداشدن از همسر قبلی و ازدواج مجدد و… رخ بدهد.
 • فشار و مشغلۀ فکری زیاد
 • وجود مشکل بین فرد و شریک زندگی‌اش
 • برخی مشکلات روحی مثل افسردگی

روش‌های درمان زودانزالی مردان

زودانزالی نیز مثل هر مشکل دیگری قابل کنترل و درمان است و فرد می‌تواند با مراجعه به اورولوژیست و رعایت برخی نکات به بهبود برسد. درمان زودانزالی مردان را می‌توان به 2 بخش کلی تقسیم کرد:

خودمراقبتی

گام اول در درمان زودانزالی، دانستن علت زود شل شدن نعوظ و انزال سریع و استفاده از برخی تکنیک‌هاست که می‌تواند کمک‌کننده باشد و شامل موارد زیر است:

 • کنترل اضطراب؛
 • استفاده از تکنیک شروع و توقف که پیشاز ارگاسم تحریک قطع می‌شود و بعداز 30 ثانیه از سر گرفته می‌شود  و باید آن را چندبار تکرار کرد؛
 • استفاده از تکنیک فشاردادن که پیشاز ارگاسم باید سر آلت تناسلی 30 ثانیه فشار داده شود تا تحریک خود را از دست بدهد؛
 • پرت‌کردن حواس و فکرکردن به مسائل غیرجنسی.

مصرف دارو

اگر موارد فوق و استفاده از ابزارهایی مثل اسپری تاخیری موثر نبود، وقت آن است که فرد به اورولوژیست مراجعه کند تا با مصرف داروهایی مثل سیتالوپرام، سرترالین و… مشکل خود را کنترل و درمان کند. گرفتن مشاوره‌های روان‌درمانی نیز بسیار کمک‌کننده است.

سوالات متداول

علت زود شل شدن نعوظ در مردان چیست؟

شل‌شدن نعوظ به‌عنوان یک اختلال جنسی می‌تواند به دلایل مختلف جسمانی، روحی و عاطفی رخ بدهد و علت آن در هر فرد متفاوت است که با توجه به آن می‌توان برای درمان اقدام کرد.

چطور زودانزالی را درمان کنیم؟

درمان زودانزالی می‌تواند با استفاده از برخی تکنیک‌‌های خودیاری یا مصرف دارو و گرفتن مشاوره‌ انجام شود.

سخن پایانی

اختلال در عملکرد جنسی یکی از مسائلی است که می‌تواند بر کیفیت زندگی فرد بسیار اثرگذار باشد. از میان این اختلالات، زودانزالی مردان و شل شدن نعوظ دو مورد از رایج‌ترین‌ها هستند که می‌توانند به دلایل مختلف جسمانی، روانی و عاطفی اتفاق بیفتند.

شناسایی علت این اختلالات می‌تواند به درمان آن‌ها کمک شایانی کند. در این مطلب به هر یک از این مشکلات پرداختیم و علت زود شل شدن نعوظ و زودانزالی را بررسی و شیوۀ درمان آن‌ها را معرفی کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان