اسپری تاخیری یا کاندوم تاخیری کدام بهتر است؟

اسپری تاخیری یا کاندوم تاخیری کدام بهتر است؟

زود انزالی مشکل رایجی در بین مردان در هر سن و سالی است. هر مردی تقریبا حداقل یک بار در زندگی خود دچار انزال زودرس شده است. این اختلال جنسی در مردان زمانی اتفاق می‌افتد که مایع منی زودتر از زمان مورد نظر هنگام رابطه جنسی از بدن خارج می‌شود.

خوشبختانه این بیماری کاملا قابل درمان است و برای آن ابتدا باید به پزشک مراجعه کنید تا پس از معاینه شما مشخص کند که به بیماری خاصی مبتلا هستید یا خیر. برای درمان مستقیم زود انزالی چند راه مختلف و درمان‌های کوتاه مدت و قطعی وجود دارد. یکی از آن‌ها استفاده از کاندوم یا اسپری تاخیری است. بنابراین این مقاله را به مقایسه کاندوم تاخیری و اسپری تاخیری اختصاص داده‌ایم، همراهمان بمانید.

کاندوم تاخیری چیست؟

قبل از بررسی تفاوت اسپری تاخیری و کاندوم تاخیری باید این نوع کاندوم را بشناسید. کاندوم‌های تاخیری برای به تاخیر انداختن انزال استفاده می‌شوند و در درمان کوتاه مدت زود انزالی با کمک به مردان در افزایش مدت زمان رابطه جنسی موثر هستند. کاندوم تاخیری حاوی یک بی‌حس‌کننده موضعی است که حساسیت آلت تناسلی را کاهش می‌دهد و منجر به تاخیر در ارگاسم می‌شود.

بنزوکائین رایج‌ترین بی‌حس‌کننده موضعی است که در کاندوم تاخیری استفاده می‌شود. این دارو توسط سازمان غذا و دارو به منظور استفاده در محصولات حساسیت‌زدای ناحیه تناسلی مردان برای درمان زود انزالی تایید شده است.

در بعضی از کاندوم‌های تاخیری نیز از عوامل حساسیت‌زای طبیعی استفاده می‌شود. کاندوم‌های تاخیری گیاهی معمولا حاوی روغن میخک یا عصاره گیاهی مشابهی هستند که مانند بنزوکائین عمل کرده و به تاخیر در انزال کمک می‌کند.

تفاوت اسپری تاخیری و کاندوم تاخیری

اسپری تاخیری چیست؟

اسپری تاخیری یک نوع اسپری بی‌حس‌کننده موضعی است که به‌عنوان یکی از روش‌های درمان کوتاه‌مدت زود انزالی استفاده می‌شود. این نوع اسپری که به نام‌های اسپری کلایمکس، اسپری س.ک.س یا اسپری pen!s نیز شناخته می‌شود، برای کاهش حساسیت در حساس‌ترین نواحی آلت تناسلی مردان استفاده می‌شود و می‌تواند انزال را به تاخیر بیاندازد.

اسپری تاخیری برای افزایش مدت زمان رابطه جنسی از مواد حساسیت‌زدایی مانند لیدوکائین برای کاهش حساسیت آلت تناسلی و در نتیجه جلوگیری از انزال زودرس استفاده می‌شود. از معروف‌ترین اسپری‌های تاخیری می توان به اسپری ویگا و اسپری ویاگرا اشاره کرد.

از لحاظ ایمن و بی‌خطر بودن، استفاده از این اسپری نسبت به قرص‌ها و داروهای تاخیری گزینه بهتری است. بهترین راه برای انتخاب نوع روش به تاخیر انداختن انزال حین رابطه جنسی این است که با یک پزشک متخصص یا یک سکس تراپیست مشورت کنید. پزشک با بررسی و معاینه شما و گرفتن انواع آزمایش‌های خون و ادرار اول از سلامت جسمتان مطمئن می‌شود و سپس بی‌خطر یا کم‌خطرترین روش را برای درمان زود انزالی به شما توصیه می‌کند.

مقایسه کاندوم تاخیری و اسپری تاخیری

تفاوت کاندوم تاخیری با ژل تاخیری

تفاوت ژل تاخیری با کاندوم قابل‌توجه است. زمان مقایسه تفاوت این دو می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

  • ماندگاری: یک تفاوت تفاوت ژل تاخیری با کاندوم در ماندگاری آن است. ژل تاخیری حتی بعد از سکس نیز تا مدت مشخصی آلت تناسلی را بی‌حس نگه می‌دارد. این مدت زمان در کاندوم تاخیری بسیار کمتر است.
  • حساسیت: برخی افراد به مواد تشکیل‌دهنده کاندوم حساسیت دارند و مجبور می‌شوند از روش‌های دیگر جلوگیری از بارداری استفاده کنند. اگر به این مشکل برخوردید و دچار زود انزالی نیز هستید، بهترین گزینه برای تاخیر انزال و افزایش مدت رابطه استفاده از ژل تاخیری یا اسپری تاخیری است.
  • از نظر مواد تشکیل‌دهنده: مواد بی‌حس کننده کاندوم با ژل‌های تاخیری فرق دارند.
  • از نظر میزان بی‌حسی: بی‌حسی حاصل از ژل تاخیری بیشتر از کاندوم است و در نتیجه مدت زمان رابطه جنسی را طولانی‌تر می‌کند.
بیشترین تأخیر با کاندوم است یا اسپری تاخیری؟

مقایسه کاندوم تاخیری و اسپری تاخیری

تفاوت اسپری تاخیری و کاندوم تاخیری در موارد مختلف است. از جمله:

  • درصد و مقدار ماده بی‌حس کننده: در اسپری‌های تاخیری معمولا حدود 10درصد مواد بی‌حس‌کننده به‌کار می‌رود اما در کاندوم‌های تاخیری مقدار ماده بی‌حس کننده حدود 1 الی 2درصد است. در نتیجه اسپری تاخیری تاثیر بیشتری در افزایش مدت زمان رابطه جنسی دارد.
  • شیوه مصرف: زمان مقایسه کاندوم تاخیری و اسپری تاخیری باید بگوییم که هر دو شیوه مصرف یکسانی دارند. هم اسپری تاخیری هم کاندوم تاخیری، باید حداقل 10 دقیقه قبل از رابطه استفاده شوند تا اثرگذار باشند. نحوه صحیح قراردادن کاندوم تاخیری به‌شکلی است که آلت تناسلی باید در حالت نعوظ باشد تا بتوانید کاندوم را به‌طور صحیح قرار دهید. اسپری تاخیری را نیز باید به فاصله 30 سانتی‌متری آلت روی کلاهک آن تا زیر ختنه‌گاه اسپری کنید و ماساژ دهید تا تاثیرش دو برابر شود.
  • مدت زمان تاخیر: تفاوت اسپری تاخیری و کاندوم تاخیری این است که اسپری موردنظر می‌تواند تا حدود 45 دقیقه انزال را به تاخیر بیاندازد. اما تاثیرگذاری کاندوم تاخیری زیاد نیست و حداکثر تا 5 دقیقه انزال را به تاخیر می‌اندازد. گرچه بدن هر فرد با دیگری متفاوت است و میزان حساسیت آلت‌های تناسلی افراد نیز با یکدیگر فرق دارد. بنابراین مدت زمان تاخیر در انزال هر دو محصول ممکن است بیشتر یا کمتر از زمان گفته‌شده باشد.

کاندوم تاخیری بهتر است یا اسپری تاخیری؟

زمان مقایسه کاندوم تاخیری با اسپری تاخیری می‌توانیم به کاربردهای بیشتر کاندوم اشاره کنیم. کاندوم تاخیری علاوه‌بر تاخیر در انزال، یک وسیله جلوگیری از بارداری و همچنین مانعی برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی است. اما اسپری تاخیری فقط مدت زمان رابطه را افزایش می‌دهد و انزال را به تاخیر می‌اندازد.

در نهایت انتخاب از بین این دو به سلیقه شخصی شما بستگی دارد. شما باید با توجه به نیازهای شخصی، حساسیت داشتن یا نداشتن و لذت خود و همسرتان تصمیم بگیرید که از کدام روش برای درمان کوتاه‌مدت زود انزالی خود استفاده کنید.

بیشترین تأخیر با کاندوم است یا اسپری تاخیری؟

همانطور که زمان مقایسه کاندوم تاخیری و اسپری تاخیری اشاره کردیم، اسپری تاخیری بیشترین اثرگذاری را دارد، زیرا:

  • میزان و درصد ماده بی‌حس کننده آن بیشتر از کاندوم تاخیری است.
  • آلت تناسلی مدت زمان بیشتری بی‌حس می‌ماند.
  • مدت زمان رابطه با اسپری تاخیری خیلی بیشتر از کاندوم است.

سوالات متداول

استفاده از کاندوم تاخیری و اسپری تاخیری چه تاثیری دارد؟

با استفاده از کاندوم تاخیری می‌توانید ایمن‌ترین رابطه‌ جنسی را تجربه کنید، زیرا از بارداری ناخواسته و ابتلا به بیماری‌های مقاربتی جلوگیری می‌کنید. در مقابل زمان استفاده از اسپری تاخیری، انزال خود را به تاخیر می‌اندازید و مدت زمان رابطه جنسی خود را طولانی‌تر می‌کنید.

تا چه مدت پس از استفاده از کاندوم تاخیری باید منتظر بمانیم تا اثر کند؟

همان‌طور که زمان مقایسه کاندوم تاخیری و اسپری تاخیری گفتیم، باید منتظر بمانید تا ماده بی‌حس‌کننده کار خود را انجام دهد. این ماده معمولا با گرمای آلت تناسلی آب و فعال می‎شود. اما توجه داشته باشید که کاندوم را در حالت نعوظ استفاده کنید.

آیا اسپری تاخیری بی‌خطر است؟

اسپری تاخیری امروزه خیلی بیشتر از قبل مورد استفاده زوجین قرار می‌گیرد. تفاوت اسپری تاخیری و کاندوم تاخیری این است که که استفاده از گزینه اول یک روش امن، بدون بو و غیرسمی است. این اسپری را می‌توانید با همه انواع کاندوم به‌طور همزمان استفاده کنید.

سخن نهایی

زود انزالی مشکلی رایج در بین مردان است و بر اعتماد ‌به‌نفس و میل آن‌ها به برقراری بیشتر رابطه جنسی اثر می‌گذارد. اکثر اوقات زود انزالی به ‌دلیل یک بیماری جسمی یا روانی رخ می‌دهد که درمان آن به رفع این اختلال نیز کمک می‌کند. اما اگر پس از مراجعه به پزشک، مطمئن شدید که به بیماری زمینه‌ای خاصی مبتلا نیستید، آن‌گاه به‌دنبال راه حل برای درمان زود انزالی باشید.

درمان انزال زودرس به دو دسته تقسیم می‌شود. درمان کوتاه‌مدت و درمان‌بلند مدت. اکثر مردان از درمان کوتاه‌مدت استفاده می‌کنند، زیرا قابل‌دسترس‌تر، ارزان‌تر و آسان‌تر است. یکی از این روش‌های درمان زود انزالی به این شکل استفاده از کاندوم، اسپری و ژل تاخیری است. بنابراین ما در این مقاله به مقایسه کاندوم تاخیری و اسپری تاخیری پرداختیم و تفاوت آن را با ژل تاخیری نیز بیان کردیم.

بزرگ‌ترین تفاوت اسپری تاخیری و کاندوم تاخیری در میزان ماده بی‌حس کننده موجود در مواد تشکیل‌دهنده آن‌ها است. این امر باعث می‌شود که مدت زمان تاخیر در انزال میان این دو تفاوت قابل‌توجهی داشته باشد. به‌نحوی که کاندوم تاخیری حداکثر تا 5 دقیقه انزال را به تاخیر می‌اندازد، اما این مقدار زمان استفاده از سپری تاخیری تا 45 دقیقه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان