ویاگرای زنانه چیست؟ همه آنچه باید بدانید

آیا زنان می توانند ویاگرا مصرف کنند؟

ویاگرا نام تجاری دارویی به نام سیلدنافیل است، داروی خوراکی که برای درمان مردان مبتلا به اختلال نعوظ  ساخته شده است. همچنین برخی افراد آن را برای به تاخیر انداختن انزال و افزایش زمان رابطه جنسی خود استفاده می‌کنند. این دارو عروق خونی را گشاد ‌‌می‌کند و با افزایش جریان خون به آلت تناسلی، ایجاد و حفظ نعوظ آسان‌‌‌تر می‌شود. ویاگرا در واقع سعی می‌کند عملکرد جنسی فرد را بهبود بخشد.

شواهدی مبنی بر این وجود دارند که این دارو تا حدودی برای زنان مبتلا به اختلال عملکرد جنسی نیز مفید است. به‌همین علت ما این مقاله ویاگرای زنانه و تاثیر آن را بررسی خواهیم کرد، پس تا انتها همراهمان بمانید.

قرص ویاگرا برای زنان

با توجه به موفقیت داروها برای درمان مشکلات جنسی مردان در ایجاد و حفظ نعوظ یا به عبارتی اختلال نعوظ، شرکت‌‌های داروسازی یکی از اهداف خود را تولید دارویی برای کمک به زنان در رابطه جنسی گذاشته‌اند.

ویاگرا به‌عنوان یک راهکار درمانی برای اختلال عملکرد جنسی در زنان آزمایش شده است. برای سال‌ها هیچ دارویی مورد تایید FDA (سازمان غذا و داروی آمریکا) برای درمان مشکلات ناشی از برانگیختگی جنسی یا میل جنسی در زنان وجود نداشت. بااین‌حال از هر 10 زن، 4 نفر مشکل جنسی دارند.

FDA یک قرص روزانه به نام فلیبانسرین یا آدی (Addyi) را برای درمان کاهش میل جنسی در زنان قبل از یائسگی تایید کرده است. فلیبانسرین ممکن است میل جنسی را در زنان با میل جنسی کم تقویت کند. این دارو برای زنانی است که از میل جنسی پایین خود راضی نیستند.

قرص ویاگرا برای زنان

آیا ویاگرا برای زنان وجود دارد؟

سیلدنافیل اختلال نعوظ را در مردان درمان ‌‌می‌کند. با وجود این، برخی از افراد ممکن است به داروخانه برای خرید ویاگرا برای زنان مراجعه کنند. گرچه FDA دو داروی زیر را برای مقابله با میل جنسی پایین بانوان تایید کرده است:

 • برملانوتید (Vyleesi): به گزارش FDA این دارو ‌‌می‌تواند اختلال برانگیختگی جنسی زنان (FSIAD) را در زنان قبل از یائسگی درمان کند. فرد حداقل 45 دقیقه قبل از رابطه جنسی آن را به ران یا معده خود تزریق ‌‌می‌کند. اثرات این دارو تا 24 ساعت باقی می‌ماند. افراد نباید بیش از هشت بار در ماه از این دارو استفاده کنند.
 • آدی (فیلبانسرین): آدی اولین دارویی بود که برای درمان اختلال برانگیختگی جنسی زنان تایید شد. آدی مانند برملانوتید، برای افراد قبل از یائسگی طراحی شده است، اما به‌صورت قرص ارائه ‌‌می‌شود. فرد این دارو را روزانه قبل از خواب مصرف ‌‌می‌کند، حتی اگر در آن روز قصد رابطه جنسی نداشته باشد. روند افزایش میل جنسی ممکن است تا 8 هفته طول بکشد، اگرچه برخی افراد خیلی زودتر این اثرات را تجربه ‌‌می‌کنند.

آیا خانم ها می توانند ویاگرا مصرف کنند؟

درحالی که ویاگرا فقط برای اختلال نعوظ در مردان تایید شده است، بعضی شواهد نشان می‌دهند که این قرص به بهبود بعضی از علائم عملکرد جنسی زنان نیز کمک می‌کند.

در فیلم‌ها، برنامه‌های تلویزیونی و رمان‌های عاشقانه این‌طور به نظر می‌رسد که مردم در هر زمان و هر مکان «آماده رابطه» هستند. اما در واقعیت ما ‌‌می‌دانیم که رابطه جنسی بسیار پیچیده‌‌‌تر و ظریف‌‌‌تر است. تبلیغات تلویزیونی، فیلم‌ها و تبلیغات صنعت داروسازی ممکن است باعث شوند فکر کنید قرص آبی کوچکی به اسم ویاگرای زنانه وجود دارد که حلال مشکلات است. این تبلیغات به‌شدت وسوسه برانگیزند.

بر اساس تحقیقات سال 2014، ویاگرا ممکن است باعث افزایش جریان خون در ناحیه تناسلی در زنان و همچنین افزایش حساسیت در این ناحیه شود. بااین‌حال داده‌های کمی نشان می‌دهند که برای زنان بی‌خطر یا مؤثر باشد و FDA آن را برای درمان مشکل جنسی بانوان تأیید نکرده است.

در بعضی موارد اگر کاهش میل جنسی ناشی از استفاده از داروهای ضدافسردگی مانند مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین یا مهارکننده‌های بازجذب سروتونین- نوراپی نفرین باشد، یک پزشک متخصص ممکن است برای درمان اختلال برانگیختگی جنسی زنان سیلدنافیل یا ویاگرای بانوان را تجویز کند.

گرچه ویاگرا برای زنان مورد تایید سازمان غذا و دارو نیست اما Revatio که حاوی سیلدنافیل نیز است، تایید شده است. این دارو فشار خون شریانی ریوی را درمان می‌کند. اما هرکسی که دوست دارد ویاگرا را امتحان کند باید از یک پزشک متخصص یا سکس تراپیست اجازه بگیرد تا مطمئن شود خطری سلامت او را تهدید نمی‎کند.

مصرف ویاگرا در زنان

ویاگرای زنانه چطورکار می کند؟

تحقیقات نشان ‌‌می‌دهند که آدی یا برملانوتید (نوعی ویاگرای زنانه) سیستم سروتونین مغز را تغییر ‌‌می‌دهد و به‌طور غیر مستقیم بر دوپامین اثر ‌‌می‌گذارد. هنگامی که میل جنسی کم یا برانگیختگی به ‌دلیل سطح سروتونین پایین در مغز باشد، آدی ممکن است مفید باشد. برملانوتید گیرنده‌های ملانوکورتین را که با عملکرد جنسی مرتبط هستند، هدف قرار ‌‌می‌دهد.

این دارو مسیرهای مغزی درگیر در پاسخ جنسی را تعدیل ‌‌می‌کند. بر اساس دو کارآزمایی کنترل‌شده با دارونما، آمار نشان می‌دهند که افزایش قابل ‌توجهی در میل و برانگیختگی جنسی در میان زنانی که از برملانوتید استفاده می‌کردند، رخ داده است.

مصرف ویاگرا در زنان چه مدت زمانی موثر است؟

آدی حدود 11 ساعت اثر دارد. اگر فردی مشکل کبدی خفیف داشته باشد، این دارو ممکن است 26 ساعت طول بکشد تا اثر کند. مصرف آدی با غذا باعث افزایش جذب آن ‌‌می‌شود و پس از 3 روز از مصرف آن، سطح ثابتی از دارو در بدن وجود دارد. بااین‌حال برخی افراد، یک پروتئین آنزیمی را به‌طور موثر متابولیزه نمی‌کنند که در نتیجه باعث افزایش سطح دارو و در نتیجه عوارض جانبی ‌‌می‌شود.

ماندگاری اثر برملانوتید حدود 2 الی 7 ساعت ساعت است و میانگین زمانی که بدن برای پاکسازی آن نیاز دارد، 5 الی 6 ساعت است. دقت کنید که این دارو ممکن است سرعت اثر سایر داروها را کاهش دهد.

مزایای مصرف ویاگرای زنانه

در مردان، ویاگرا رگ‌های خونی را گشاد ‌‌می‌کند و جریان خون به آلت تناسلی آن‌ها را افزایش ‌‌می‌دهد. به همین شکل زنانی که ویاگرای زنانه را مصرف ‌‌می‌کنند، ممکن است جریان خون در اندام تناسلیشان بیشتر شود و به افزایش حساسیت، برانگیختگی و عملکرد ارگاسم کمک کند.

معایب مصرف ویاگرا برای زنان

ویاگرای زنانه ممکن است باعث کاهش فشار خون شود، به‌خصوص در چند ساعت اول پس از مصرف. بنابراین این دارو اگر فشار خون پایین دارید یا داروهایی مصرف ‌‌می‌کنید که فشار خون را کاهش ‌‌می‌دهند، برایتان مشکل‌ساز می‌شود. داروهای مورد تایید FDA برای اختلال برانگیختگی جنسی زنان می توانند عوارض جانبی زیر را داشته باشند.

عوارض جانبی احتمالی عبارتند از:

 • خواب آلودگی؛
 • خشکی دهان؛
 • حالت تهوع؛
 • سرگیجه؛
 • خستگی؛
 • بیخوابی.

افراد زیر نیز باید از مصرف آن اجتناب کنند:

 • کسانی که مشکلات کبدی دارند.
 • کسانی که از داروهای ضد بارداری خوراکی استفاده ‌‌می‌کنند.
 • کسانی که از مهارکننده‌هایCYP3A4 استفاده ‌‌می‌کنند.
 • کسانی که در 2 ساعت قبل از رابطه جنسی الکل مصرف کرده‌اند.
 • این دارو باعث کاهش شدید فشار خون و غش در افرادی ‌‌می‌شود که آن را همراه با الکل مصرف ‌‌می‌کنند یا مبتلا به بیماری‌های کبدی هستند.
ویاگرای زنانه چطورکار می کند؟

عوارض جانبی برملانوتید به شرح زیر هستند:

 • تهوع و استفراغ؛
 • گرگرفتگی؛
 • تحریک یا بثورات در محل تزریق؛
 • سردرد؛
 • علائم شبیه آنفولانزا؛
 • خستگی؛
 • سرگیجه؛
 • تیره شدن پوست و ایجاد لکه‌های تیره به نام هایپرپیگمانتاسیون روی لثه‌‌ها، صورت و سینه‌‌ها؛
 • فشار خون بالا؛
 • کاهش ضربان قلب؛
 • مور مور.

این دارو ممکن است کارایی داروهای خوراکی را به‌دلیل تخلیه کندتر معده کاهش دهد.

همچنین داروهای حاوی نالترکسون برای درمان اعتیاد به الکل و مواد افیونی را کم اثر می‌کند، بنابراین هر فردی که دارویی حاوی نالترکسون مصرف ‌‌می‌کند، باید از مصرف برملانوتید اجتناب کند. در نهایت باید اشاره کنیم که برملانوتید و آدی نیز مانند سایر داروها ممکن است باعث ایجاد واکنش‌های آلرژیک شوند.

روش های جایگزین مصرف ویاگرای زنانه

میل جنسی پیچیدگی‌های خود را دارد و میل جنسی پایین ممکن است مشکلی نباشد که دارو بتواند آن را برطرف کند آسیب‌های دوران کودکی یا حتی بزرگسالی، رابطه جنسی ناراحت‌کننده یا بی‌حوصلگی نیز این میل را کاهش می‌دهند. مطالعه‌ای در سال 2017 نشان داد که عوامل زیر در کاهش میل جنسی نقش دارند:

 • احساس فشار برای انطباق با هنجارهای اجتماعی جنسی، از جمله عقاید مذهبی؛
 • عفونت مقاربتی؛
 • نداشتن ارتباط عاطفی با شریک جنسی در طول رابطه جنسی؛
 • داشتن یک شریک با سابقه مشکلات جنسی؛
 • در صحبت کردن درباره رابطه جنسی مشکل دارید.
 • نداشتن علایق جنسی مشترک با شریک زندگی.
ویاگرا، دارو افزایش میل جنسی بانوان

هنگامی که میل جنسی کم ناشی از هر یک یا ترکیبی از این عوامل باشد، دارو ممکن است موثر نباشد. بعضی از جایگزین‌های دارویی، بسته به علت کاهش میل جنسی و ترجیح فرد، شامل موارد زیر می‌شوند:

 • درمان شناختی مبتنی بر ذهن آگاهی برای مقابله با هر نوع آسیب یا احساسات منفی درباره رابطه جنسی؛
 • درمان شناختی رفتاری برای زوجین در روابط دگرجنس‌گرایان؛
 • ارتباط صمیمی با یک شریک زندگی درباره تمایلات و ترجیحات جنسی؛
 • کشف فانتزی‌‌ها، اسباب بازی‌‌ها و تکنیک‌های جدید جنسی,
 • جایگزین‌های طبیعی برای دارو، از جمله جینکو، ریشه ماکا و جینسنگ.

قبل از امتحان جایگزین‌های طبیعی که ذکر کردیم با یک پزشک متخصص مشورت کنید، زیرا ممکن است بعضی از آن‎ها تداخل دارویی داشته باشند. کلیشه‌های‌ دگرجنس‌گرا نیز می‌توانند مشکل ساز باشند. یکی از طرفین ممکن است بر این باور باشد که مقاربت جنسی بهترین نوع رابطه جنسی است، درحالی که فرد دیگر ممکن است احساس لذت و علاقه بیشتری به سایر اشکال رابطه جنسی داشته باشد.

مطالعه‌ای در سال 2015 نشان داد که بیشتر زنان برای رسیدن به ارگاسم به تحریک کلیتورال نیاز دارند. اولویت دادن به این امر مانند رابطه جنسی دهانی یا تحریک دستی در حین مقاربت، رابطه جنسی را برای برخی از زنان لذت‌بخش‌تر می‌کند.

همچنین قبل از استفاده از کدام از داروهای زیر حتما با پزشک خود مشورت کنید و تحقیقات لازم را انجام دهید.

 • تیبولون: تیبولون یک داروی استروئیدی مصنوعی است که در اروپا و استرالیا برای درمان پوکی استخوان پس از یائسگی استفاده ‌‌می‌شود. به‌ دلیل نگرانی درباره افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه و سکته مغزی در زنانی که تیبولون مصرف ‌‌می‌کنند، این دارو توسط FDA برای افزایش میل جنسی به‌عنوان یک ویاگرای زنانه تایید نشده است.
 • مهارکننده‌های فسفودی استراز: این گروه از داروها در درمان اختلال نعوظ در مردان موفق بوده‌اند، اما این داروها در درمان اختلال عملکرد جنسی زنان تقریبا به‌خوبی عمل نمی‌کنند. مطالعاتی که درباره اثربخشی این داروها در زنان انجام شده است که نتایج متناقضی را نشان ‌‌می‌دهند.
 • سیلدنافیل (Revatio، Viagra) ممکن است برای برخی از زنانی که در نتیجه مصرف مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs)، (داروهای مورد استفاده برای درمان افسردگی) دچار اختلال عملکرد جنسی هستند، مفید باشد. با وجود این اگر از نیتروگلیسیرین برای آنژین (نوعی درد قفسه سینه ناشی از کاهش جریان خون به قلب است) استفاده می‎کنید، هرگز سیلدنافیل را مصرف نکنید.

معرفی داروهای افزایش میل جنسی بانوان

داروهای زیادی برای افزایش میل جنسی بانوان در فروشگاه معتبر گاندی دارو وجود دارد. از جمله این داروها باید به دو مورد زیر اشاره کنیم که می‌توانید آ‌ن‌ها را سفارش دهید و با اطمینان مصرف کنید:

سوالات متداول

اگر خانمی ویاگرای زنانه مصرف کند چه اتفاقی می افتد؟

زمانی که بانوان ویاگرای زنانه را مصرف ‌‌می‌کنند، جریان خون در اندام تناسلی افزایش ‌‌می‌یابد تا حساسیت و تحریک بیشتری ایجاد شود. مطالعات نشان داده‌اند که ویاگرا ممکن است برای زنانی که در برانگیختگی جنسی مشکل دارند، مفید باشد. زیرا ممکن است به آن‌ها کمک کند به تحریکات جنسی بهتر پاسخ دهند.

آیا باردار شدن با استفاده از ویاگرای زنانه بی خطر است؟

هیچ شواهد روشنی وجود ندارد که نشان دهد مصرف سیلدنافیل باروری را در زنان یا مردان کاهش ‌‌می‌دهد. اگر قصد بارداری دارید، قبل از مصرف با پزشک خود صحبت کنید.

چه چیزی 10 برابر بهتر از ویاگرای زنانه است؟

واردنافیل (لویترا) از نظر بیوشیمیایی تقریبا 10 برابر قوی‌تر از سیلدنافیل یا ویاگرای زنانه است، بنابراین برای تحریک بیشتر به دوز کمتری نیاز است که به‌طور بالقوه عوارض جانبی کمتری دارد.

چرا ویاگرای جدید زنانه جنجالی شد؟

طبق این گزارش زنان امریکایی به دارویی با مجوز FDA دسترسی دارند که به ویاگرای زنانه معروف است.

جمع‌بندی

میل جنسی یا برانگیختگی پایین مشکلی پیچیده است و به دلایل زیادی رخ می‌دهد. مثلا ممکن است از ترکیبی از تغییرات هورمونی، تغییرات روابط، چالش‌های فیزیکی و تجربیات منفی ناشی باشد. فرد در هر سنی احتمال دارد که دچار اختلال عملکرد جنسی شود و دارو ممکن است تمام علل کاهش میل جنسی را درمان نکند.

بااین‌حال یک پزشک متخصص به رفع نگرانی‌‌های بیمار خود و مشخص کردن گام‌های بعدی کمک می‌کند. ما در این مقاله به بررسی دقیق ویاگرای زنانه و جاگزین‌های آن پرداختیم تا با آگاهی بیشتری مشکل خود را برطرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان